Quantcast
Channel: Extra Płońsk
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1035

Leonard Milewski o mazowieckim rolnictwie…

$
0
0

EXTRA PŁOŃSK: Jest Pan pomysłodawcą i organizatorem konferencji na temat kierunków rozwoju mazowieckiego rolnictwa. Proszę powiedzieć jak oceniłby Pan ogólną kondycję naszego rolnictwa i obszarów wiejskich?

Leonard Milewski: Potencjał naszego rolnictwa jest dobry, niestety ogólna kondycja słabnie i nie zanosi się by w najbliższej przyszłości nastąpiła istotna poprawa. Od dłuższego czasu utrzymuje się niekorzystna sytuacja na wielu rynkach rolnych i obserwujemy pogłębienie się kryzysu w rolnictwie. Nałożyło się na to kilka czynników i przyczyn m.in. ostatnia reforma Wspólnej Polityki Rolnej znacznie ograniczająca możliwości interwencji na rynkach rolnych, embargo rosyjskie, odejście od kwotowania w produkcji mleka, pogłębiający się brak opadów i susza, wzrost cen środków do produkcji, malejące ceny żywności, zmniejszenie się spożycia mleka i produktów mięsnych (m.in. pod wpływem różnorodnych kampanii medialnych kreujących model tzw. zdrowego odżywiania, o rzekomej ich szkodliwości dla zdrowia człowieka). Jak wspomniałem w przyszłości czeka nas porozumienie z USA w ramach Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), nie wiemy jak będą zagwarantowane interesy branży rolno-spożywczej, w tym polskiego rolnictwa. Mam duże obawy, że może to doprowadzić do osłabienia naszej pozycji i dotychczasowego modelu rolnictwa (przyjaznego środowisku, mniejszych obszarowo i mniejszej skali produkcji gospodarstw). Tak pokrótce przedstawione warunki w jakich funkcjonuje, czy będzie funkcjonować polskie, czy mazowieckie rolnictwo wymaga na przyszłość dobrego przygotowania się i obrony swoich wartości i pozycji. O tych sprawach i innych związanych z kierunkiem rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich będziemy rozmawiać na naszej konferencji 11 czerwca w Płońsku

 

EXTRA PŁOŃSK: Jednym z tematów dyskusji będą nowe modele ekonomiczne dla rolnictwa. Widzi Pan więcej szans, czy zagrożeń?

Leonard Milewski: Zdecydowanie więcej szans, ale w dłuższej perspektywie. Opierając się na budowaniu i kreowaniu polityki regionalnej, a nawet subregionalnej wobec rolnictwa, z wielokierunkowym i zrównoważonym wykorzystaniem potencjału obszarów wiejskich. Ponadto wprowadzając jednocześnie różnorodność rozwiązań rozwoju i modeli ekonomicznych, co powinno umożliwić dobrą jakość życia i poziom dochodów mieszkańców.  Należy zaznaczyć, że samo rolnictwo nie jest w stanie utrzymać (udźwignąć) rozwoju obszarów wiejskich. Jak zatem zmieniać rolnictwo, które jest zróżnicowane, by nie popełnić błędów. Podstawą modelu rozwoju jest dobre, wydajne, nowoczesne rolnictwo, należy również tworzyć inne modele wykorzystujące zróżnicowany potencjał małych gospodarstw rolnych, które powinny funkcjonować. W realizacji niezbędne jest stworzenie warunków dla dobrego organizowania się łańcuchów dostaw produkcji, uwzględniając subregionalny uwarunkowania, tworząc lokalne przetwórstwo i rynki. Ważne są również warunki wytwarzania produktów wysokiej jakości, naturalnych, na oryginalnych recepturach.

Szansą są nowe trendy konsumpcji żywności na rynku polskim, czy europejskim, które idą w kierunku przywiązywania coraz większej wagi do produktów wysokiej jakości i naturalnych, w tym tradycyjnych, regionalnych i ekologicznych, niepowtarzalnych i stylowych, co sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na taką żywność. Taki kierunek zmian na rynku może być siłą napędową eksportu żywności z naszego subregionu płońskiego i Mazowsza. Ale, aby umocnić i umożliwić ten kierunek rozwoju i produkcji niezbędne jest wsparcie producentów, szczególnie małych gospodarstw rolnych i MŚP w dostosowaniu do rynku, w ich działalności i organizowaniu się.

Inne szanse wykorzystania zróżnicowanego potencjału obszarów wiejskich, jako źródła dochodów w rolnictwie i na obszarach wiejskich mogą dotyczyć aktywności m.in. w: produkcji energii odnawialnej, energetyki obywatelskej, utrzymania środowiska przyrodniczego, turystyki wiejskiej i agroturystyki, klastrowych form organizowania się producentów rolnych i przedsiębiorców wykorzystując potencjał społeczny.

Zagrożeniem dla kierunków rozwoju i modeli ekonomicznych może być: brak odpowiednich rozwiązań i warunków prawnych, wsparcia ze strony budżetu, brak koordynacji ze strony instytucji odpowiedzialnych za ich wdrażanie, zbyt małe zaangażowanie ze strony samorządu.

 

EXTRA PŁOŃSK: Dziękuję za rozmowę

Rozmawiała Sylwia Sobótka

Zapraszamy na konferencję

„Kierunki rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich na Mazowszu”

11 czerwca  w godzinach.11.00–14.00.

Wydział Zamiejscowy Uczelni Techniczno-Handlowej w Płońsku, ul. Sienkiewicza 8, AULA C.

Organizatorzy:

dr inż. Leonard Milewski

dr prof. UTH Iwona Przychocka

Adam Struzik

Artykuł Leonard Milewski o mazowieckim rolnictwie… pochodzi z serwisu Extra Płońsk.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1035

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra