20 kwietnia dzieciaki i młodzież pokazały jakie talenty muzyczne „rosną” w Raciążu na II Raciąskim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej zorganizowanym w Miejskim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji im. Ryszarda Kaczorowskiego.
Konkurs miał dwa etapy. Do 7 kwietnia trwały preeliminacje, nadsyłane były nagrania z wykonanymi przez dzieciaki utworami. Z nagrań tych jury wyłoniło 42 solistów i 6 zespołów, którzy wzięli udział w zmaganiach w raciąskim Centrum Kultury 20 kwietnia
Konkurencja w czterech kategoriach
Mali mieszkańcy miasta i pobliskich miejscowości mogli wykazać się swym talentem wokalnym. Utalentowani wokaliści rywalizowali ze sobą w czterech kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI, klasy gimnazjalne i kategoria wiekowa powyżej 16 lat. Nagrodzeni zostali:
I kategoria wiekowa (klasy I-III)
I miejsce – Zuzanna Mariańska „Chcę do Bodzia” GOK Radzanów
II miejsce – Nadia Cybulska „To nie fair, to nie play” MCKSiR Raciąż
III miejsce – Amelia Marciniak „Dzwonię do Krakowa” MCKSiR Raciąż
I miejsce – Tymon Obrębski „Życia mała garść” MZS Raciąż
II miejsce – Emilia Oglęcka „Cud w szafie” Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki Ciechanów
III miejsce – Nadia Rzemieniewska „Zapamiętaj” Szkoła Podstawowa w Glinojecku
Wyróżnienie: zespół „Rechotki” i „Rock boys” Szkoła Podstawowa w Glinojecku
III kategoria wiekowa (klasy gimnazjalne)
I miejsce – Weronika Samoraj „Ewakuacja” Zespół Szkół w Drobinie
II miejsce – Magdalena Ryfińska „Miasto 44” GOK Radzanów
III miejsce – Maja Fijałkowska „Nie wie nikt” Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki Ciechanów
Wyróżnienie: Ewa Wielgolaska Zespół Szkół w Uniecku
Kategoria zespół: I miejsce „Cuś Radzanów” GOK Radzanów
IV kategoria wiekowa (powyżej 16 lat)
I miejsce – Weronika Dolińska „Wracam do domu” Zespół Szkół Nr 2 w Płońsku
II miejsce – Weronika Kruszewska „Napraw” Zespół Szkół Nr 2 w Płońsku
III miejsce – Dominika Lewicka „Szare miraże” Zespół Szkół Usług i Przedsiębiorczości w Płocku
Jury postanowiło przyznać nagrodę Grand Prix dla artysty, który najbardziej urzekł jurorów swoim wykonaniem. Nagrodę dostali Paulina Oporska i Jakub Piątkowski (Gminny Ośrodek Kultury w Sochocinie), która wykonała utwór „Alien”.
Bardzo wysoki poziom
Jury, w którym zasiadali Marek Piekarczyk – wokalista legendarnego zespołu TSA i juror programu The Voice of Poland, Kryspin Dawidko – tenor i Robert Szymborski – instruktor zajęć muzycznych z MCKSiR w Raciążu, miało niełatwe zadanie. Poziom w poszczególnych kategoriach był dość wysoki i wyrównany.
Na uczestników z najstarszej kategorii wiekowej czekała nie lada gratka – po przeglądzie wzięli oni udział w warsztatach z Markiem Piekarczykiem. Mogli z nim porozmawiać czy zapytać o sposoby i możliwości rozwoju kariery muzycznej.
„Saszeńka” Simona Sebaga Montefiore zaciekawi każdego, kogo interesują krwawe i burzliwe dzieje XX-wiecznej Rosji. Autor jest historykiem specjalizującym się w tematyce rosyjskiej. W jego książkach fikcja przeplata się z rzeczywistymi zdarzeniami…
Montefiore dotarł do wielu tekstów źródłowych i w niezwykle wiarygodny sposób potrafił opisać rzeczywistość Rosji stalinowskiej. Nie jest to książka historyczna a bohaterka nie ma swego pierwowzoru. Niemniej w Rosji takich kobiet jak ona były dziesiątki, setki, tysiące. Panienka z dobrego, bardzo zamożnego domu, która zachłysnęła się ideami komunizmu. Mierził ją dobrobyt, kultura, luksus życia własnej klasy i zapragnęła władzy ludu. I nawet nie zauważyła, że gdy już ten lud władzę zdobył to zapragnął stylu życia klasy, którą unicestwił. Luksus wywalczony w imieniu proletariatu wydał się jednak zasłużony. Na skutek różnych okoliczności nasza bohaterka podzieliła los tych wszystkich bezimiennych, znikających bez śladu każdego dnia. Ostatnia część książki to lata współczesne. Młoda studentka historii próbuje dowiedzieć się prawdy o Saszeńce. Po co i na czyje zlecenie? Proszę przeczytać, bo warto. Książka jest bardzo spójna, prawdziwa, świetnie się ją czyta. A losy bohaterki są tylko tłem dla opowieści o Rosji – Rosji terroru, grozy i strachu.
„Autyzm: przyczyny, symptomy, terapia”
Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Ponieważ jest wśród nas coraz więcej osób dotkniętych autyzmem, inicjatorzy akcji chcą zwrócić uwagę na ich problemy i potrzeby. W zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Płońsku jest wiele pozycji na ten temat, ale szczególną uwagę chciałabym zwrócić na książkę Ewy Pisuli„Autyzm: przyczyny, symptomy, terapia”. Autorka od wielu lat zajmuje się badaniami zaburzeń ze spektrum autyzmu a także psychologiczną sytuacją rodzin dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi. W jednej z recenzji napisano, że jej książka to przewodnik po świecie autyzmu. I dlatego ktoś, kto nie zajmuje się autyzmem zawodowo a chciałby się czegoś o tym zaburzeniu dowiedzieć, powinien zacząć swoje literackie poszukiwania od tej właśnie pozycji. Wprawdzie jest to książka naukowa, ale napisana przystępnym językiem, zrozumiałym dla laików. Szczególnie warto, aby sięgnęli po nią rodzice, którzy podejrzewają autyzm u swojego dziecka.
W tym roku wyjątkowo na złożenie zeznania rocznego mamy czas do 2 maja. Nie warto jednak czekać do ostatniej chwili, gdyż trzeba się liczyć z sytuacjami nieprzewidzianymi, a nie dochowanie terminu może nas narazić na ukaranie mandatem.
W roku obecnym akcja PIT przebiega bardzo sprawnie. Mieszkańcy naszego powiatu złożyli już ponad 28 tys. rocznych deklaracji, co stanowi ok. 80 % spodziewanej ilości zeznań. Poniżej kilka porad dla osób, które dopiero będą składały swoje zeznania.
Zeznanie podatkowe najlepiej wysłać przez Internet
Jest to najszybsza i najtańsza forma złożenia zeznania rocznego. Niestety tylko do 18 kwietnia można było skorzystać z możliwości złożenia wniosku o sporządzenie PIT-u przez urząd skarbowy. Cały czas można jednak korzystać z systemu e-Deklaracje oraz usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Aby wypełnić i wysłać zeznanie drogą elektroniczną wystarczy dostęp do komputera z Internetem. Szczególnie gorąco polecamy uruchomioną w 2015 roku usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR). W tej formie mogą się rozliczyć podatnicy, którzy uzyskali przychody z pracy, rent i emerytur oraz z innych źródeł (np. zasiłki) – PIT-37 oraz przychody z kapitałów pieniężnych (np. sprzedaż akcji) – PIT-38. Aby pobrać swoje wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe należy wejść na stronę Portalu Podatkowego i wybrać odpowiedni rodzaj zeznania.
Zeznanie podatkowe można również wysłać za pośrednictwem operatora pocztowego lub złożyć w Urzędzie Skarbowym
Zeznania przyjmowane są w dni robocze w godz. 7.30 – 15.30 (poniedziałki 7.30-18.00).
W związku ze zbliżającym się końcem akcji PIT, w dniach 27 i 28 kwietnia zeznania roczne będą przyjmowane do godz.18.00. W ostatnim dniu akcji, czyli 2 maja zeznanie będzie można złożyć w godz. 8.00 – 16.00, a dodatkowo, po zakończeniu pracy Urzędu, zostanie wystawiona urna, do której będzie można złożyć zeznanie do godz. 24.00.
Jednocześnie informujemy, iż zgodnie Zarządzeniem Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2017r. w dniu 2 maja br. Urząd – za wyjątkiem przyjmowania zeznań rocznych, jak wyżej – będzie nieczynny. Będzie natomiast otwarty w sobotę 13 maja br. w godz. 7.30 – 15.30.
Młodzi lekkoatleci z Płońska, którzy uczestniczą w programie ,,Lekkoatletyka dla każdego startowali” w minioną sobotę w Orlen Maraton Games, czyli imprezie towarzyszącej ORLEN Warsaw Marathon. Zawody zgromadziły uczestników programu Lekkoatletyka Dla Każdego z całej Polski.
Najwyższa formą spośród naszych zawodników błysnął Adrian Małecki, który w biegu na nietypowym dystansie 500 metrów, zajął 3 miejsce w czasie nowego rekordu życiowego – 1.12.53 sek. Warto podkreślić, że Adrian oddał prowadzenie w biegu dopiero na ostatnich metrach. Jego trener – Marcin Zaborowski bardzo chwali zawodnika i zapowiada walkę o wysokie miejsca we wrześniowych Mistrzostwa Polski U-16.
Lekkoatletyka dla Każdego jest programem Ministerstwa Sportu prowadzonym we współpracy Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki oraz samorządami. Program ma na celu popularyzację lekkiej atletyki oraz promocję postaw prozdrowotnych.
Kontynuujemy cykl wywiadów z osobami związanymi z najstarszym liceum w Płońsku, które w tym roku obchodzi swoje 100-lecie istnienia. W rozmowie z EXTRA Płońskiem Adrian Wierzchowski, absolwent liceum im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku, student prawa i filologii rosyjskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego dzieli się swoimi wspomnieniami związanymi ze szkołą.
EXTRA PŁOŃSK: Jak wspominasz 6 lat spędzonych w murach gimnazjum i liceum przy ul. Płockiej? Opuszczając swoje liceum zostałeś nagrodzony medalem Primus Inter Pares – „Pierwszy wśród równych” za rozsławienie imienia szkoły. To ogromne wyróżnienie….
Adrian Wierzchowski: Czas spędzony w murach szkoły wspominam jako czas owocny i wymagający. Pamiętam dni, kiedy w szkole podstawowej mierzyłem się z pierwszą poważną decyzją, która miała wkrótce potem wywrzeć znaczący wpływ na moje życie… kilka osób namawiało wtedy moich Rodziców, żeby posłali mnie do innej szkoły, bo wysoki poziom, bo korepetycje, bo atmosfera… podobno miały nie sprzyjać rozwojowi, a frustracja z bycia przeciętnym miała być strasznie dobijająca. Okazało się, że obawy były zupełnie niepotrzebne.
W nowej szkole szybko się odnalazłem, szybko przyzwyczaiłem się do panujących w niej zasad. Urzekły mnie spokój i dojrzałość innych uczniów. Nieobecne były tu młodzieńcze wybryki nastolatków, których kiedyś się obawiałem. Nie czułem żadnego zagrożenia, czułem się po prostu bezpiecznie. Atmosfera na korytarzach, podczas lekcji czy poza zajęciami, na przykład na wycieczkach szkolnych, była naprawdę wspaniała. Pamiętam, że codzienne przekraczanie progu szkoły sprawiało mi niebywałą radość.
– 6 lat, to tak naprawdę połowa mojej edukacji do czasu podjęcia studiów. To czas, który nie był bez znaczenia…
Od 3 lat jesteś absolwentem Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku. Wybrałeś wymagający i trudny kierunek studiów. Opowiedz jak Twoje liceum przygotowało Cię do podjęcia takiego kierunku dalszej drogi zawodowej?
3 lata w liceum minęły mi w klasie biologiczno-chemicznej, w której zająłem się przedmiotami takimi jak fizyka, chemia i biologia, następnie geografia i fizyka, a ostatecznie WOS i geografia, ale na maturze nie zdawałem żadnego z tych przedmiotów. Myślę, jednak, że wysoki poziom nauczania, a w związku z tym wysiłek włożony w przyswajanie zagadnień z różnorodnych przedmiotów nie poszedł na marne. Nauczyłem się traktować każdą dziedzinę wiedzy jako coś niezwykle cennego i potrzebnego… nie wiadomo, co i na jakim etapie życia może nam się przydać.
Jednak tak naprawdę trudno sprecyzować, w jaki sposób przygotowało mnie liceum, a w jaki sposób przygotowały mnie poszczególne osoby, które w czasie nauki w liceum mnie kształtowały… tych, chcących się naprawdę zaangażować, nie było wielu. Do dzisiaj wspominam szczególnie dwa nazwiska.
Poza tym, podjęcie studiów prawniczych to było coś, jak rzucenie się na głęboką wodę. Zaczyna się coś zupełnie od zera, od początku, zwłaszcza, że tematyka tych studiów nie interesowała mnie jakoś szczególnie. Wiedziałem, co to prawo, ale nie byłem w pełni świadomy, jak ono funkcjonuje… Dziś mogę w pełni przekonany powiedzieć, że lepszego wyboru nie mogłem dokonać.
W szkole jedna osoba zmotywowała mnie do podjęcia tego kierunku…
Wiem, że jeszcze z czasów licealnych wyniosłeś miłość do języka rosyjskiego…
Zanim ta miłość rozkwitła, pączkowała za sprawą śp. pani Ewy Szałkowskiej, która zaszczepiła ją w okresie gimnazjalnym.
A w liceum? Najpierw przyszło uwrażliwienie na słowo w ojczystym języku. Całą ciekawość filologiczną, aparat językowy, aparat teoretycznoliteracki i zainteresowanie literaturą otrzymałem w podarunku od pani Mieczysławy Pietrasik, dzięki której udało mi się odnieść sukces w olimpiadzie z języka polskiego.
Piękno ojczystej literatury pchnęło mnie w znacznie głębszą przestrzeń zainteresowań filologicznych, w której poszukiwałem przygody z jeszcze innym językiem. Wtedy dostrzegła moją pasję pani Magdalena Zmysłowska-Kirczuk i zrobiła wszystko, co w jej mocy, abym posiadł sporą dawkę wiedzy. Na tamtym etapie nie było można więcej.
Język naszych wschodnich sąsiadów otworzył mi okno na świat. Rzeczywiście w minimalnie krótkim czasie ta pasja zapewniła mi maksimum korzyści – jeszcze za czasów licealnych otrzymałem zaproszenie do Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie, poznałem ówczesnego ambasadora Rosji w Polsce. Później przy okazji XIII Międzynarodowej Olimpiady Języka Rosyjskiego zobaczyłem Moskwę, a już w życiu studenckim podjąłem trzytygodniowy romans z Petersburgiem. Dopiero wtedy poczułem, jak potężna jest kultura narodu, którego język tak bardzo pokochałem.
Dlatego postanowiłem ten „romans” kontynuować i od 2016 roku kształcę się także na filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Zbliża się maj i matury. Ty nie musiałeś zdawać wszystkich egzaminów.
I nie żałuję! Rzeczywiście ominął mnie cały ten stres, związany z przygotowaniami. To zapewniły mi olimpiady – jedna z języka polskiego, o której już wspomniałem, a druga z języka rosyjskiego. W związku z tym musiałem jeszcze napisać maturę z matematyki, wystarczyło niby 30%, ale ja nie odpuściłem. Poza tym dobry nauczyciel tego przedmiotu, pani Barbara Kownacka, to w dzisiejszych czasach skarb na wagę złota! Szkoda by było napisać na mniej niż 90%. Poza tym sukcesy w olimpiadach zapewniły mi „łatwiejszy start” na Uniwersytet Jagielloński – nie musiałem wybierać dodatkowych przedmiotów, dostałem tzw. indeks.
Liceum „przy Płockiej” to nie tylko nauka, to także tradycje, duch szkoły, kolejne pokolenia uczniów…
Stąd mój pomysł i chęci, by także moje dzieci w przyszłości włączyły się w tę tradycję… ale nie wiem czy będą miały odwagę i siły dorównać swojemu tacie. Na chwilę obecną lepszego miejsca dla nich nie widzę.
Opowiedz jakie życiowe lekcje wyniosłeś z tej szkoły.
Nigdy tego nie mówiłem, a przy okazji różnych wywiadów to ukrywałem, więc cieszę się, że mogę się wreszcie otworzyć… szkoła nauczyła mnie walczyć o siebie!
Ja pojawiłem jako zwykły Adrian. Stąd często zadawane pytania, czym zajmują się moi Rodzice, rodzeństwo. Tych pytań nie zawsze chciało mi się słuchać, a jak już słyszałem, to na mojej twarzy pojawiało się zażenowanie. Sporo zdobyłem, dzięki ciężkiej pracy, a nie dzięki nazwisku Rodziców, bowiem dali mi coś cenniejszego – ktoś w końcu uposażył mnie w te cechy, które pozwoliły mi na takie osiągnięcia (śmiech).
Wypracowałem sobie opinię dobrego (chyba) ucznia, dzięki czemu nie wstydziłem się mówić „dzień dobry” żadnemu z nauczycieli, których spotykałem (także tym, którzy nigdy mnie nie uczyli), z czym mieli problem moi koledzy i koleżanki.
Mimo to, czasem pojawiały się nieco nieprzychylne reakcje ze strony kadry (ale były to naprawdę krople w morzu dobrych słów), co nauczyło mnie, aby dystansować się do wszystkiego, co nas spotyka. A niewątpliwie dystans to najcenniejsza rzecz, jaką można zdobyć przed wkroczeniem w dorosłość, której ja właśnie zaczynam przekraczać próg…
Niezwykle tanecznie i imprezowo zapowiada się majówka w Raciążu, gdzie 2 maja odbędzie się II Festiwal Muzyki Tanecznej 2017. Na scenie wystąpią Akcent, MIG, CamaSutra, The Brothers, Spontan.
Organizatorzy postanowili wypełnić nam wtorek 2 maja licznymi ciekawymi zajęciami. Od rana na miejskiej targowicy przy ul. 19 stycznia czekać na nas będzie moc atrakcji. Spędzić będzie można ten czas niezwykle rodzinnie i wesoło. Przez cały dzień na targowicy organizowane będą liczne animacje, co więcej będzie można zjeść coś smacznego.
Memoriał Romana Siemińskiego
We wtorkowy poranek zapraszamy na zmagania kolarskie. O godzinie 10.00 rozpocznie się Międzynarodowy Wyścig Kolarski mem. Romana Siemińskiego. Mieszkańców Raciąża serdecznie zapraszamy do naszego miasteczka wyścigowego ze zorganizowaną strefą kibica. Po zakończeniu wyścigu spotka się będzie można z kolarzami, którzy na pewno chętnie rozdadzą autografy.
Quizy i konkursy dla każdego
Już przed południem rozpoczną się wszelkiego rodzaju atrakcje dla dzieciaków, młodzieży, a nawet całych rodzin. Organizatorzy przewidują różnorodne konkursy z nagrodami, będą one absorbowały zarówno umiejętności fizyczne jak i wiedzę uczestników. Planowany jest, np. bieg na nartach kaprala, układanie puzzli – mapa Polski, gra planszowa quiz wiedzy o Polsce, slalom w dwuosobowych spodniach czy sztafeta w tunelach. Jak widać będzie zabawnie i śmiesznie, warto przyjść i wziąć udział by dobrze się bawić oraz wygrać nagrody.
Na ten dzień przewidziane są także prezentacje sceniczne grup działających przy Miejskim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Raciążu. A o 17.00 zapraszamy na spektakl teatralny dla dzieci.
Noc gwiazd disco – polo
Na godzinę 18.00 planowany jest start koncertów muzyki tanecznej. Jako pierwsi na raciąskiej scenie wystąpi zespół „The Brothers”. Następnie zagra dla nas Spontan, Jako kolejna w taneczny nastrój wprowadzi nas formacja Camasutra. Ok. 21.00 na scenie wystąpi rodzeństwo z zespołu MIG. Gwiazda wieczoru Zenon Martyniuk na raciąskiej scenie pojawi się ok. 22.00 Imprezę kończyć będziemy przy muzyce przygotowanej dla nas przez DJ Tuk Muz.
Święto flagi
2 maja w naszym kraju obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Co więcej tego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To właśnie w tym dniu Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski. Stanowi on wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. W tym patriotycznym duchu zorganizowane będą animacje, m.in. malowanie twarzy w barwach narodowych, tworzenie kotylionów czy kolorowanki patriotyczne dla najmłodszych.
Miniony weekend, członkom Klubu Biegacza Im. P. Sękowskiego w Płońsku upłynął na tracha biegowych w Legionowie i Warszawie. Uczestniczyli w jednym z najbardziej znanych wiosennych maratonów na Mazowszu i nie tylko, czyli w Orlen Warsaw Marathon.
W sobotę, 22 kwietnia w Legionowie (XXXIII Biegi Przełajowe O Puchar Prezydenta Miasta Legionowo) na dystansie 12 kilometrów, klubowych barw bronił Mariusz Bińczycki. Spisał się znakomicie. W stawce 48 zawodników zajął wysokie, siódme miejsce i stanął na podium w swojej kategorii. Po biegu powiedział: „Pogoda dziś nie dopisywała – był silny wiatr, ale i tak poszło dobrze”. Mariusz Bińczycki uzyskał czas 00:48:22 (3kat.).
Charakterystycznych barw klubowych nie mogło zabraknąć na trasie piątej edycji Orlen Warsaw Marathon. Klubowicze z Płońska, startują tam od początku istnienia tej imprezy sportowej.
Uczestnictwo w maratonie relacjonuje nam Marcin Kłoszewski:
– „Orlen Warsaw Marathon! Hasło, które budzi w szeregach naszego klubu nie lada poruszenie. Nie inaczej było i tym razem. Na Narodowe Święto Sportu do Warszawy na maraton i towarzyszący mu bieg Oshee, wybraliśmy się dość liczną ekipą. Impreza przeprowadzona fantastycznie, na starcie blisko 15 tysięcy biegaczy! Kto nie biegał podczas OWM niech żałuje. Najlepiej z trójki dzisiejszych maratończyków spisał się nasz mistrz Marek, w stawce ponad 5.500 biegaczy zajął 33 miejsce z czasem 02:38:59 co dało mu drugie miejsce w kategorii wiekowej! Brawo Marku! Świetnie na królewskim dystansie poradzili też sobie Andrzej i Jacek! Dla Andrzeja był to ósmy ukończony maraton, dla Jacka zaś piąty. W biegu Oshee na 10 km wystartowało siedmiu naszych klubowiczów. Mi i Rafałowi udało poprawić się rekordy życiowe! Ja zbliżyłem się do bariery 40 minut już tylko na 42 sekundy. Rafałowi udała się sztuka zejścia poniżej 45 minut, podobnie jak Zbyszkowi, który zaliczył udany start. Brawa należą się naszym paniom, z jak najlepszej strony zaprezentowały się Ania i Marta! Bardzo dobrze pobiegli również Robert i Jerzy”!
Płońscy zawodnicy w Orlen Warsaw Marathon na dystansie 42,195 km:
33 – Marek Dzięgielewski 02:38:58 2kat.
1120 – Andrzej Świercz 03:27:09
1769 – Jacek Baniak 03:38:56
Ukończyło osób: 5519
Orlen Warsaw Marathon – Bieg Oshee (Warszawa),dystans:10 km:
483 – Marcin Kłoszewski 00:40:42 PB!
961 – Zbigniew Szpakiewicz 00:44:09
1039 – Rafał Czeremański 00:44:34 PB!
3073 – Robert Idzikowski 00:51:34
3811 – Marta Gulaszewska 00:53:39
5196 – Anna Bugajewska 00:57:17
6903 – Jerzy Michalak 01:02:04
Ukończyło osób: 8914
Przed biegaczami kolejne starty, a będzie ich dużo, ponieważ już za kilka dni zaczyna się maj, prawdopodobnie najbogatszy miesiąc w tego typu imprezy sportowe. W niedzielę, 21 maja zapraszamy do Kuchar Królewskich na V Bieg Kwitnących Ogrodów!
We wtorek, 25 kwietnia od rana policjanci płońskiej drogówki na terenie całego powiatu prowadzą działania „Bezpieczna przejście”. Szczególną uwagę zwracają na to jak zachowują się uczestnicy ruchu drogowego w rejonach przejść dla pieszych.
W czasie prowadzonych działań policjanci sprawdzają jak w rejonach przejść dla pieszych zachowują się kierujący pojazdami tzn. czy ustępują pierwszeństwa pieszym znajdującym się na „zebrach”, czy nie wyprzedzają innych pojazdów tuż przed i na przejściach dla pieszych oraz czy parkują swoje auta w odpowiedniej odległości od przejść, tak by nie ograniczać widoczności innym uczestnikom ruchu drogowego. Funkcjonariusze zwracają również uwagę na zachowania pieszych i w zdecydowany sposób reagują na popełniane przez nich wykroczenia.
Miejsca niebezpieczne dla pieszych można zgłaszać na adres: wrdinzynieria@mazowiecka.policja.gov.pl
Delegacja z Płońska, burmistrz, pracownicy urzędu, a przede wszystkim młodzież z obu płońskich gimnazjów, wzięła udział we wczorajszym, 26. Marszu Żywych w Oświęcimiu.
Licząca ponad trzykilometrowa trasa z byłego obozu Auschwitz I do Auschwitz II-Birkenau upamiętnia miliony żydowskich istnień, ludobójstwo Romów i wszystkie pozostałe ofiary czasu Holokaustu. Jedna z edycji Marszu Żywych z udziałem m.in. młodzieży z Polski, Izraela i Kanady odbyła się w Płońsku – mieście urodzenia Dawida Ben-Guriona – w 2013 roku.
W delegacji z Płońska znalazło się 30 uczniów, po 15 z każdego z gimnazjum.
W czwartek, 27 kwietnia o godz. 9.00 rozpocznie się Finał Eliminacji Powiatowych XL Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Eliminacje powiatowe odbędą się w Zespole Szkół im. Księdza Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siedlinie (gm. Płońsk).
Organizatorami Turnieju są
Starostwo Powiatowe w Płońsku;
Komenda Powiatowa Policji w Płońsku;
Urząd Gminy Płońsku.
Celem Turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez:
popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach,
kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu,
popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
Turniej organizowany jest dla uczniów szkół podstawowych (klasy 4 – 6) oraz dla uczniów gimnazjów.
W bieżącym roku w eliminacjach powiatowych wystartują 23 drużyny tj. 13 czteroosobowych drużyn ze szkół podstawowych i 10 trzyosobowych drużyn ze szkół gimnazjalnych z terenu powiatu płońskiego.
Zmagania w turnieju obejmują dwa etapy:
I etap, czyli część teoretyczna, dla szkół podstawowych składała się z dwóch testów (testu wiedzy oraz testu skrzyżowań) a dla szkół gimnazjalnych jeden zestaw testów teoretycznych, zawierających zagadnienia dotyczące zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, znaków drogowych, sytuacji w ruchu drogowym.
II etap to cześć praktyczna, gdzie uczniowie prezentują swoje umiejętności jazdy po rowerowym torze przeszkód.
Po dwie najlepsze drużyny z każdej kategorii reprezentować będą powiat płoński w etapie rejonowym.
Kulturalna majówka z MCK w klimacie PRL – program wydarzenia:
Poniedziałek, 1 maja
godz. 16 – sala wystawiennicza MCK
Wystawa zdjęć ,,PRL w Płońsku, Płońsk w PRL-u”.
Pochody, czyny społeczne, kolejki i ,,nasiadówki”, płońszczanie na prywatkach i na trybunach. Zdjęcia pochodzą z zbiorów Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska oraz z prywatnych zbiorów Roberta Chudzyńskiego.
godz. 16.30 – sala kinowa MCK
Kultowa komedia Stanisława Barei ,,Miś” poprzedzona – jak to w PRL-u bywało – nie reklamami, ale kronikami filmowymi.
Wstęp wolny. Można pochwalić się gadżetami z tamtych lat (gazeta, kartka na mięso, syfon).
godz. 19.00 – taras MCK
Dansing przy muzyce na żywo z lat 60.70. i 80. Stylizacja mile widziana.
Wstęp wolny (rezerwacja stolików).
Od godz.16 do 23 Karma kultury serwuje: zimne nóżki w galarecie, śledzika, blok czekoladowy i inne frykasy rodem ze słusznie minionej epoki.
Dzielnicowy to policjant pierwszego kontaktu – każdy może prosić go o pomoc, czy też poradę. Zadaniem dzielnicowego jest pomagać w sprawach drobnych, począwszy od nieprawidłowego parkowania do spraw bardzo poważnych, jak przemoc w rodzinie.
Skontaktować się z dzielnicowym można między innymi przez aplikację mobilną „moja komenda”. Aplikacja ta umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego.
„Moja Komenda” dostępna jest na telefony z Android i iOS. Usługa jest bezpłatna.
Jeśli ktokolwiek posiada jakieś informacje, o tym że np. w jakichś miejscach dochodzi do przestępstw czy wykroczeń można o tym powiadomić dzielnicowego, który podejmie właściwe działanie by przeciwdziałać zagrożeniom.
O zaobserwowanych zagrożeniach można też informować Policję poprzez Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy może skorzystać z Mapy wchodząc na stronę internetową Policji. Jest ona bardzo prosta i intuicyjna. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia, np. „wandalizm” lub „nielegalne rajdy samochodowe”. Zgłoszenia są anonimowe – nie trzeba podawać swoich danych. Każde ze zgłoszeń jest traktowane poważnie i weryfikowane przez Policję.
Pamiętajmy, że w nagłych wypadkach, które wymagają natychmiastowej interwencji nadal powinniśmy dzwonić na numery 997 lub 112.
Zachęcamy do zapoznania się z ulotką, którą w najbliższych dniach będzie można otrzymać od policjantów, i wykorzystania opisanych aplikacji na rzecz stałego podnoszenia bezpieczeństwa realizowanego w ramach pogłębionej współpracy z dzielnicowymi.
Tuż przed Wielkanocą zawodnicy Taekwon-do Cobra z Płońska wzięli udział w mistrzostwach Polski zorganizowanych przez Polską Federację Taekwon-do w miejscowości Krotoszyn. Są to najbardziej prestiżowe zawody na szczeblu krajowym i dla wielu reprezentantów stanowią zwieńczenie treningów całego ostatniego roku, które odbywają się pod kierunkiem trenera Piotra Grąckiego.
Po raz kolejny reprezentanci naszego miasta udowodnili swój wysoki poziom w rywalizacji sportowej, w dowód czego przywieźli ze sobą pokaźną kolekcję medali. Adepci Taekwon-do mogli sprawdzić swe umiejętności w takich konkurencjach jak walki miękkim kijem Bong Matsogi, układy formalne Tul, walki przerywane Semi Contact i walki ciągłe Light Contact, a także techniki specjalne i szybkościowe.
Warto nadmienić, iż w bieżącym okresie prowadzony jest nabór do kadry narodowej spośród najlepszych zawodników wielu klubów, które zrzesza Polska Federacja Taekwon-do. Z przyjemnością możemy poinformować, że zawodnik naszego klubu, wielokrotny mistrz Polski – Paweł Obrębski – został wybrany najlepszym zawodnikiem mistrzostw. Jednocześnie, decyzją władz federacji, został on powołany do kadry narodowej, aby reprezentować nasz kraj w zmaganiach sportowych na arenie międzynarodowej.
Zbliża się długi weekend majowy. Jak zwykle w tych dniach wzrośnie natężenie ruchu na drogach w związku z licznymi wyjazdami. Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas podróży, ale i o odpowiednie zabezpieczenie pozostawianego majątku. Policyjna akcja „Majowy weekend 2017” rozpoczyna się dziś – 28 kwietnia i potrwa do 3 maja.
Jak zawsze przy tego typu okazjach na drogach naszego powiatu spodziewać się można większej ilości policyjnych patroli, których podstawowym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim podróżującym. Policjanci dokonywać będą częstszych kontroli pojazdów. Szczególną uwagę zwrócą na stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia pasażerów. Sprawdzać będą, czy kierowcy oraz przewożone przez nich osoby korzystają z pasów bezpieczeństwa, oraz czy dzieci przewożone są we właściwy sposób tj. w fotelikach ochronnych lub na podwyższeniach. Nie będzie taryfy ulgowej dla piratów drogowych nieprzestrzegających ograniczeń prędkości, wyprzedzających „na trzeciego” czy też podejmujących inne ryzykowne i niebezpieczne manewry na drogach. Funkcjonariusze będą też przeprowadzać liczne kontrole stanu trzeźwości kierowców.
Musimy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. To my sami musimy podnosić jego poziom przez kulturalną jazdę, zgodną z przepisami prawa.
Podczas wyjazdów weźmy też pod uwagę warunki pogodowe na drodze. Ładna pogoda sprawia, że wielu kierowców czuje się pewniej za kółkiem a przez to paradoksalnie, rośnie liczba zdarzeń na drodze. Trzeba się też zawsze liczyć z opadami, a to, jak wiemy, pogarsza widoczność i znacznie wydłuża drogę hamowania pojazdów. Niezachowanie odpowiedniego odstępu, nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustępowanie pierwszeństwa, to najczęstsze przyczyny tragedii na drodze.
Przed wyjazdem w trasę zadbajmy o:
1. Dobry stan techniczny pojazdu.
2. Dokładne zaplanowanie trasy podróży, uwzględniające prognozy pogody.
3. Dobry stan psychofizyczny kierowcy (siadając za kierownicą, bądźmy wypoczęci i trzeźwi!)
4. Zapewnienie sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce – nie można przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
5. Przerwy w podróży. Po dwóch – trzech godzinach jazdy, należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.
6. Bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi przestrzegając przepisów drogowych, ale i pamiętając o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze.
Policjanci przypominają o obowiązujących zakazach poruszania się po drogach pojazdów ciężarowych. W czasie weekendu majowego przepis ten obowiązuje: 30.04 (niedziela) i 02.05 (wtorek) w godz. 18-22 oraz 01.05 (poniedziałek) i 03.05 (środa) w godz. 8 -22.
Majowy weekend to nie tylko podróże. Zanim wyjedziemy z domu zadbajmy o to, by po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka i pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy do naszego domu. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.
Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.
Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.
W środę, 26 kwietnia w MCK odbył się I Międzyszkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej Płońsk 2017, zorganizowany przez płońską Szkołę Podstawową nr 2. Przegląd skierowany był do uczniów kl. I-VI szkół podstawowych i gimnazjalnych z miasta Płońska. Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Płońska.
Celem przeglądu było wspieranie integralnego rozwoju uczniów w zakresie twórczości artystycznej poprzez umożliwienie ich prezentacji wokalnych, wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia poprzez formy aktywności artystycznej, popularyzacja piosenek o tematyce patriotycznej, podniesienie świadomości narodowej i pamięć o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny.
Wszystkich zebranych przywitała prowadząca I Międzyszkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej – Magdalena Wyrczyńska, nauczycielka SP2 wraz z dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Walerego Jędrzejewicza – Bożeną Dzitowską. Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Burmistrz Płońska – Andrzej Pietrasik, Starosta Powiatu Płońskiego Andrzej Stolpa i przedstawiciel Mazowieckiego Kuratora Oświaty – Iwona Zdunek.
Na wstępie z właściwym szacunkiem zaśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”.
– Pieśni patriotyczne stanowią istotny zapis naszego dziedzictwa narodowego, towarzyszyły Polakom w chwilach trudnych i radosnych. Obcując z nimi dzieci i młodzież poznają historię naszego narodu, doświadczają również emocji towarzyszącym tym, którzy je tworzyli, a które wydobywają poezja i muzyka. Dzięki sztuce czują polskość, stają się Polakami – mówiła prowadząca.
Wśród gości można było dostrzec m.in. przedstawiciela Wójta Gminy Płońsk – Ilonę Sklepińską, dyrektor Niepublicznej Szkoły „Żywioły” – Małgorzatę Ziółkowską, wicedyrektor Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Płońsku – Alicję Kwiatkowską, dyrektor Gimnazjum nr 2 im. B. Chrobrego w Płońsku – Joannę Szczepańską.
Występy 48 uczestników, którzy zaprezentowali się w trzech kategoriach I-III, IV-VI i gimnazjum, oceniało jury: Mariusz Wrzesiński – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Płońsku, Marzena Kunicka – dyrektor Szkoły Muzyki i Tańca „Nutka” w Płońsku i Adam Jakubowski – nauczyciel muzyki w Zespole Szkół w Nacpolsku. Komisja brała pod uwagę dobór repertuaru, walory głosowe, emisję głosu, dykcję, interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny.
Laureatami I Międzyszkolnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej zostali:
Kategoria SOLISTA klas I-III
Agata Kawczyńska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Walerego Jędrzejewicza wykonując piosenkę „Dziewczyna z granatem”
Kategoria ZESPÓŁ klas I-III
Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. S. Wyspiańskiego w składzie: Bieglecka Anna, Koper Maja, Łukaszewska Zuzanna, Sobańska Paulina, Gąsiorowska Anna, Pawlak Natalia, Dzięgielewska Wiktoria, Komosińska Zofia.
Zespół wykonał piosenkę pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem”.
Kategoria SOLISTA klas IV-VI
Łucja Brzeska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Walerego Jędrzejewicza z utworem „Ptakom podobni”.
Kategoria ZESPÓŁ klas IV-VI
Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Walerego Jędrzejewicza w składzie: Maria Domańska, Alicja Jabłońska, Maja Kowalska, Zuzanna Rapusta, Łucja Brzeska, Amelia Szczawińska, Maja Mudzikowska. Zespół wykonał piosenkę „Dziś idę walczyć mamo”.
Kategoria SOLISTA – Gimnazjum
Wyróżnienie: Anna Liberadzka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego za utwór pt. „To nasza Ojczyzna”.
Kategoria ZESPÓŁ – Gimnazjum
Wyróżnienie: Zespół reprezentujący Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w składzie Klaudia Rybacka i Dominika Krawczyk za utwór pt. „Dziewczyna z granatem”.
Wyróżnienie: Zespół reprezentujący Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w składzie Aleksandra Sienkiewicz i Karol Felczak za utwór „Partyzant” z repertuaru zespołu „Dżem”.
Laureaci zostali uhonorowani dyplomami i pamiątkowymi kubkami.
– Idea powstania I Międzyszkolnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej zrodziła się jesienią 2016 roku, kiedy to opiekunowie Samorządu Szkolnego ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Walerego Jędrzejewicza w Płońsku zorganizowali z okazji Święta Odzyskania Niepodległości wewnątrz-szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej. Wysoka frekwencja oraz poziom, zaprezentowany przez młodych uczestników sprawiła, iż wraz z dyrektor Bożeną Dzitowską postanowiliśmy rozszerzyć działalność w przyszłości – powiedziała nam Magdalena Wyrczyńska ze SP 2 w Płońsku.
Repertuar polskich pieśni jest niezwykle bogaty, a historia Polski zawarta w ich strofach przedstawia wartość wolności i miłości Ojczyzny jako bezcenną.
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi 2017 poświęcone były różnorodności biologicznej i jej ochronie. Jest to temat ważny, zwłaszcza w kontekście efektu cieplarnianego, wzrostu zanieczyszczeń wód i powietrza. Hasło tegorocznych obchodów brzmi – „W kierunku natury”.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Szczytnie świętowano Dzień Ziemi 27 kwietnia. Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wspaniale prezentowali na apeluwiersze i piosenki o tematyce ekologicznej. Wszyscy zebrani mogli podziwiać najpiękniejsze krajobrazy świata przedstawione w filmie o naszej wyjątkowej planecie – Ziemi. Specjalnie dla najmłodszych uczniów zorganizowano quiz sprawdzający umiejętność obserwacji otaczającej nas przyrody wiosną.
Zwieńczeniem uroczystości był Eko-Top Model, na którym uczniowie prezentowali swoje nieszablonowe eko -kreacje, zachwycając publiczność pomysłowością, odwagą i poczuciem humoru.
Tło apelu stanowiły efektowne, kolorowe, ekologiczne dekoracje przygotowane przez uczniów w ramach projektu edukacyjnego, przy współpracy z rodzicami.
Święto Ziemi w ZSO w Szczytnie zorganizowały: Joanna Szczygieł, Agnieszka Zalęcka i Anna Mańkowska, które przygotowały także przepiękne dekoracje.