PP: Przed nami dziewiąty zjazd absolwentów płońskiego liceum, który zaplanowaliście na wrzesień tego roku. Przy takiej okazji warto sięgnąć do historii zjazdów, a kto jak nie kilkukrotny przewodniczący komitetu organizacyjnego zrobiłby to najlepiej. W związku z tym bardzo proszę o przybliżenie Czytelnikom historii zjazdów.
AK: Historia zjazdów naszej szkoły rozpoczęła się w 1961 roku. I Zjazd (16-18 marca 1961) odbył się z inicjatywy roczników powojennych. Pierwszym Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był Władysław Brzeski – absolwent z 1936 roku uczestnik kampanii wrześniowej. Przez wiele lat był dyrektorem Banku Spółdzielczego w Płońsku. Pamiętam dokładnie ten dzień, ponieważ w tym czasie byłem uczniem 9-tej klasy liceum. Przemarszem ulicami Płońska zaczęła się moja przygoda ze zjazdami, która trwa do dzisiaj.
Myślę, że wtedy nie miałem potrzeby obchodzenia kolejnych rocznicowych spotkań, że ta potrzeba niezwykłych spotkań przyszła z czasem.
II Zjazd (22-24 września 1967 r.) został zwołany z okazji 50-lecia szkoły. Byłem wtedy studentem 4-go roku Politechniki Poznańskiej. W czasie tego zjazdu, którego Przewodniczącym był Mirosław Raczek, spotkałem wiele koleżanek i kolegów, z którymi nie miałem kontaktu od matury (1964 r.).
To właśnie w czasie tego zjazdu zrodziła się we mnie potrzeba takich koleżeńskich spotkań, spotkań, które dostarczają wspaniałych wrażeń oraz wielu wspomnień o: „Krajach dzieciństwa, gdzie człowiek po świecie biegł jak po łące znał tylko kwiecie, miłe i piękne, jadowite rzucił, Ku pożytecznym oka nie odwrócił”.
III Zjazd (24-25 września 1977 r.) odbył się w 60 rocznicę powstania szkoły, jego przewodniczącym był Henryk Stawski, absolwent z 1952 roku. Komitet Organizacyjny tego zjazdu ufundował pomnik patrona szkoły Henryka Sienkiewicza, na którego cokole wyryto napis:
„Imię przechowam
Ojcom Dorównam
Pierwej się złamię
Niż zegnę”.
IV Zjazd (25-27 września 1987 r.) zbiegł się z 70 rocznicą powstania szkoły. Jego przewodniczący Szczepan Hass (absolwent z 1953 r.) poniósł duże zasługi dla szkoły. Był bardzo aktywnym uczestnikiem wielu przedsięwzięć szkolnych. Pod jego przewodnictwem rozpoczęła się moja przygoda z organizacją szkolnych zjazdów; byłem członkiem tego komitetu.
V Zjazd (19-21 września1997 roku) był spotkaniem szczególnym, bowiem mogli w nim uczestniczyć absolwenci mieszkający za granicą. Od tego czasu są już stałymi uczestnikami zjazdów. Począwszy od tego zjazdu do dziś, Komitet Organizacyjny pracuje w niewiele zmienionym składzie, a mnie powierzono rolę przewodniczącego, którą pełnię do chwili obecnej.
V Zjazd wydał obszerną książkę „Z muzą w herbie” autorstwa Krzysztofa Karulaka wieloletniego dyrektora szkoły. Ten i następne zjazdy przekonały mnie, że „Choćby świat i życie były jak najgorsze, jedno zostanie wiecznie dobre – młodość”.
VI Nadzwyczajny Zjazd (22-24 września 2000 r) był nie tylko świętem szkoły, ale i naszego miasta Płońska. Zwołany w 600 -lecie nadania praw miejskich dla Płońska, zgromadził setki absolwentów, którzy ufundowali pamiątkowy obelisk granitowy, na którego cokole widnieje napis: „nie rzeczywistość sama, ale serce z jakim ku niej przystępujemy nadaje rzeczom kształty i kolory”.
Kolejna 90 już rocznica powstania szkoły stała się okazją do zwołania VII Zjazdu Absolwentów (21-23 września 2007 r). Do Płońska przybyło ponad 400 byłych uczniów liceum. Na zjeździe podjęto uchwałę o organizacji tych spotkań co 5 lat. Sądzę że na tę decyzję wpłynęła chęć częstszych spotkań, dobra ocena poprzednich zjazdów oraz niezwykła atmosfera przenosząca uczestników do lat młodości.
Dla potwierdzenia tej tezy zacytuję słowa uczennicy (dziś już absolwentki), która przed V Zjazdem sceptycznie podchodziła do udziału w nim. O swoich pozjazdowych wrażeniach napisała: „Szkoda, że takie imprezy odbywają się raz na 10 lat. Nie potrafię znaleźć słów, które choć w połowie oddałyby atmosferę panującą podczas V Zjazdu absolwentów. Tyle ciepła,pozytywnej energii, przyjaźni, dobra, magii. Ludzie potrafili znowu poczuć się razem. Widziałam ich wszystkich śmiejących się, żartujących, szczęśliwych. Słyszałam miliony radosnych okrzyków powitalnych,setki odkopanych spod grubej warstwy kurzu imion. I poczułam się nagle całkowitą nowicjuszką wśród tych starych murów, które ponownie przepełnione były duchem dawnych, dobrych lat. Na korytarzach stali ludzie, do których ta szkoła należy; sympatyczni, mądrzy i kulturalni, starsze panie oraz panowie. I ściany sprawiały wrażenie uśmiechniętych i zadowolonych. Nie były już zimne i obce, ale przypominały ściany domu, tego ukochanego, umiłowanego domu, do którego wszyscy chętnie wracamy”.
VII Zjazd wydał publikację podsumowującą 90 lat Szkoły „Trwałość pamięci” praca zbiorowa pod kierunkiem Justyny Sarzalskiej i Ryszarda Buczyńskiego – dyrektora szkoły. Ta obszerna praca o historii szkoły, jej nauczycielach, uczniach, absolwentach i organizatorach zjazdów to próba ocalenia pamięci o osobach, wydarzeniach i miejscach tak bardzo dla nas ważnych.
VIII Zjazd odbył się w dniach 21-23 września 2012 r. po pięciu latach od poprzedniego. Absolwenci mieli okazję m.in. do zapoznania się z nowo oddaną do użytku szkolną halą sportową i biblioteką.
PP: Zjazd absolwentów to wydarzenie społeczne, pełne wspomnień i dobrej zabawy, jednak jak wiemy nie tylko… Zjazd to również okazja do wsparcia szkoły. Proszę powiedzieć w jaki sposób absolwenci wspierają placówkę przy tej okazji?
AK: Organizacja zjazdów to zbiorowy wysiłek wielu osób: absolwentów, dyrekcji szkoły, nauczycieli i pracowników administracji szkolnej, to również pomoc władz powiatowych i miejskich. Wszystkim tym osobom i instytucjom składam podziękowanie za Wasz trud i życzliwość, bez których niemożliwe byłoby zorganizowanie wszystkich poprzednich i obecnego jubileuszowego zjazdu w setną rocznicę powstania szkoły.
Zjazdy Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Płońsku to okazja nie tylko do koleżeńskich spotkań , to również wielka promocja szkoły. W czasie uroczystości oficjalnych gościmy przecież przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych, miejskich i ościennych gmin, którzy zapoznają się z historią szkoły, jej wynikami, sukcesami i potrzebami.
W czasie piątkowych koncertów gościliśmy wielu znamienitych gości jak: pani Barbara Wachowicz – honorowy obywatel naszego miasta, pani Grażyna Brodzińska śpiewaczka operetkowa, pan Kazimierz Kowalski – śpiewak operowy i wiele innych osób. Należy również zaznaczyć ofiarność licznych sponsorów, którzy wspierając finansowo budżety zjazdowe przyczynili się do zrealizowania wielu cennych dla szkoły zamierzeń. I tak:
III Zjazd ufundował pomnik patrona szkoły – Henryka Sienkiewicza,
IV Zjazd wyposażył szkołę w autokar i sfinansował modernizację tzn. „Syberii”,
V Zjazd wyposażył pracownię komputerowo- informatyczną,
VI Zjazd ufundował wyposażenie czytelni szkolnej,
VII Zjazd pozostawił trwały ślad w postaci nowoczesnej pracowni fizycznej a VIII wyposażył szkołę w pracownię językową.
Ściany głównego holu szkolnego wyłożone są kamiennymi tablicami upamiętniającymi każdy kolejny zjazd.
Jest również wiele publikacji, książek – o których wspomniałem wcześniej i biuletynów okolicznościowych.
PP: Czy opracowany jest już wstępny program wrześniowego zjazdu? Uchyli nam Pan rąbka tajemnicy – czego mogą spodziewać się absolwenci podczas tego zjazdu?
AK: Tak mamy już program ramowy, który wygląda następująco:
W piątek, 15 września od godziny 10.00 będą rejestrowani uczestnicy. W samo południe nastąpi akademia jubileuszowa z okazji 100-lecia liceum, natomiast o godzinie 18.00 zaprosimy wszystkich na spotkanie towarzyskie i część artystyczną.
W sobotę (16 września) zrobimy sobie pamiątkowe zdjęcie przed gmachem szkoły. O godzinie 9.30 odprawiona zostanie Msza Święta w kościele św. Michała Archanioła w Płońsku. Na godzinę 10.45 zaplanowany jest przemarsz ulicami miasta: Płocką, Plac 15 Sierpnia, Grunwaldzką, Młodzieżową i Kopernika. Złożymy kwiaty na cmentarzu a następnie udamy się do sali kinowej MCK, gdzie po godzinie 11.00 nastąpi uroczyste otwarcie zjazdu. W programie przewidziane są wystąpienia okolicznościowe, podjęcie uchwały zjazdu i program artystyczny w wykonaniu uczniów. Minutą ciszy uczcimy zmarłych Wychowawców i Wychowanków liceum przy ul. Płockiej. Na godzinę 14.30 zaplanowany jest wspólny obiad, natomiast o 20.00 rozpocznie się Bal Absolwentów.
W niedzielę, 17 września o 10.00 spotkamy się w budynku szkoły, będzie to niewątpliwie okazja do wspomnień, rozmów. W południe wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w wycieczce autokarowej po Płońsku.
PP: Czy dużo osób uczestniczy w takich zjazdach? Czy są to raczej osoby, które już dawno ukończyły LO, czy również tacy, którzy mury szkolne opuścili stosunkowo niedawno?
AK: W zjazdach uczestniczą setki absolwentów z bardzo różnych okresów. Przeważają jednak absolwenci z większym stażem życiowym to dla nich te spotkania mają większe znaczenie to oni bardziej potrzebują powrotu do lat młodości.
Wielu naszych absolwentów już na zawsze odeszło, ich miejsce zajmują młodsze pokolenia.
Mam nadzieję, że to nadzwyczajne spotkanie w 100 – lecie naszego liceum zgromadzi również wielu najmłodszych absolwentów i że będą się dobrze czuli i bawili obok nieco starszych koleżanek i kolegów.
Życzę WAM uczestnikom IX Zjazdu doskonałej zabawy, ciepłej i serdecznej atmosfery i wielu wspaniałych wrażeń.
PP: Zdawał Pan maturę w 1964 roku. Czy dużo, zmieniło się w szkole od tego czasu?
AK: Więcej niż dużo. Wymaga to jednak bardzo obszernej odwiedzi bo od tego czasu – od mojej matury – minęło ponad 50 lat. W tym czasie tę szkołę ukończyło troje moich dzieci i dwoje wnucząt, kolejni są jej uczniami, a najmłodsi będą tu za kilkanaście lat.
Podobnie może opowiedzieć wielu moich koleżanek i kolegów. Odpowiedź na to pytanie to bardzo obszerna informacja na temat szkoły, ludzi ją tworzących, nauczycieli, wychowawców, społeczników i przedstawicieli władz. To setki nazwisk osób zasłużonych dla 100-letniej Jubilatki. Jeżeli znajdzie pan redaktor czas i miejsce to wspólnie z najdłużej sprawującym funkcję Dyrektora – moim przyjacielem Ryszardem Buczyńskim odpowiemy na to pytanie.
Dziękuję za rozmowę
Piotr Pszczółkowski
fot. Archiwum prywatne rozmówcy
Artykuł Rozmowa z Andrzejem Konstantinowem – przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego IX Zjazdu Absolwentów LO w Płońsku pochodzi z serwisu Extra Płońsk.