Quantcast
Channel: Extra Płońsk
Viewing all 1035 articles
Browse latest View live

Lato z Radiem – Fotorelacja – cz.1

$
0
0

Artykuł Lato z Radiem – Fotorelacja – cz.1 pochodzi z serwisu Extra Płońsk.


„Lato z Radiem” nadawało z Płońska! Fotorelacja cz.2!

$
0
0

24 czerwca już po raz trzeci płońszczanie bawili się na imprezie Lata z Radiem. Na scenie zagrali: Maryla Rodowicz z zespołem, Kasia Popowska, Szymon Wydra & Carpe Diem a także Szafa Gra. Magicznego klimatu dodał Michał Pol! Dopisała pogoda i oczywiście mieszkańcy, którzy tłumnie zebrali się pod sceną.

W tym roku impreza z radiową Jedynką odbyła się na terenie przy Manhattanie. Płońsk był pierwszym miastem na długiej liście miejsc, w których latem usłyszymy najbardziej znaną „Polkę Dziadek”. Impreza zakończyła się pokazem fajerwerków.

RED

Fot. Sylwia Sobótka/ Katarzyna Rólka

Artykuł „Lato z Radiem” nadawało z Płońska! Fotorelacja cz.2! pochodzi z serwisu Extra Płońsk.

ZAPROSZENIE: IV Jarmark Raciąski coraz bliżej!

$
0
0

Tradycyjnie, po raz czwarty 1 i 2 lipca na placu Adama Mickiewicza w Raciążu odbędzie się Jarmark Raciąski! Centrum miasta zapełni się kramami i straganami wystawców z kraju i z zagranicy. Nie zabraknie muzyki folkowej i gwiazd polskiej sceny muzycznej. W tym roku zagra dla nas Patrycja Markowska!

Muzyczna scena jarmarku zapełni się folkowymi zespołami i grupami muzycznymi, wśród których wystąpią TUHAJ-BEJ, InoRos oraz Alegancka Kapela. Gwiazdą tegorocznego jarmarku będzie jedna z najlepszych wokalistek w Polsce – Patrycja Markowska.

Teatr dla każdego

Dla dzieci przygotowano liczne animacje i sektor zabaw (dmuchawce, zjeżdżalnie, namiot artystyczny. Najmłodsi będą mogli obejrzeć spektakl teatralny ,,W Mazowieckiej chacie” Teatru Wariacja i ,,Pozor už nemôžem” Teatru Delikates. Nie zabraknie też Teatru Nocą z pokazem Fireshow. Organizatorzy zapewniają także inne atrakcje można będzie obejrzeć występy grup działających przy MCKSiR, wziąć udział w licznych grach i konkursach oraz warsztatach, m.in. rzeźbiarskim.

Info za MCSKiR Raciąż

Jarmark 2017  PLAKAT

Artykuł ZAPROSZENIE: IV Jarmark Raciąski coraz bliżej! pochodzi z serwisu Extra Płońsk.

Objazdowy dom kultury wystartował! Najbliższy przystanek – Północna/Kolbego.

$
0
0

 

 Objazdowy dom kultury wystartował! Za nami pierwszy przystanek przy ul. Klonowej, teraz czas na przystanek Północna!

Jak co roku, również w te wakacje animatorzy z Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku zagoszczą z działaniami animacyjnymi na płońskich osiedlach. Zapraszamy wszystkie dzieci z okolicy do wspólnej zabawy z animatorami.

Najbliższe przystanki przystanki:

 

 

 

 

– 29 czerwca, czwartek – Przystanek Północna/Kolbego (plac zabaw przy MOPS)

 

– 4 lipca – wtorek- Przystanek Wieczorków (teren za blokiem Wieczorków 36)

– 6 lipca – czwartek– Przystanek przy ul. Ks. R. Jaworskiego (teren przy Grunwaldzka 65c)

Czeka na Was moc atrakcji: gry sportowe, konkursy, zabawy z chustą, olbrzymie bańki mydlane i wiele niespodzianek.

RED/fot. MCK

Artykuł Objazdowy dom kultury wystartował! Najbliższy przystanek – Północna/Kolbego. pochodzi z serwisu Extra Płońsk.

„Czerwone Gitary” na Jarmarku Nowomiejskim

$
0
0

W niedzielę, 25 czerwca  w Nowym Mieście  nad zalewem odbył się VI Jarmark – od przeszłości do teraźniejszości ,,Lata dwudzieste, lata trzydzieste…”. Jak wskazuje sam tytuł na jarmarku panował nastrój oraz moda sprzed prawie stu lat. Gwiazdą  wieczoru były ,,Czerwone Gitary”.

Już o godż. 14.00 wystąpiła miejscowa solistka – Daria Kaczyńska z repertuarem Hanki Ordonówny. Następnie zaprezentował się z utworami Połomskiego i Fogga płońszczanin Kryspin Dawidko. Wokalnie i w strojach sprzed epoki wystąpił  zespół ,,Warto Żyć” z Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Nowego Miasta.
Przed godz. 15.00 nastąpiło uroczyste otwarcie VI Jarmarku Nowomiejskiego przez wójta Gminy Nowe Miasto – Sławomira Zalewskiego i przewodniczącego Rady Gminy – Marka Calińskiego. Wszystkich zebranych powitał również starosta powiatu płońskiego – Andrzej Stolpa oraz  dyrektor płońskiego szpitala – Paweł Obermeyer. Po przemowie, samorządowcy uroczyście przecięli wstęgę na nowo otwartym molo nad zalewem w Nowym Mieście.
Na  jarmarku swoje zdolności artystyczne  na scenie zaprezentowały najmłodsi tj. dzieci z miejscowego Samorządowego Przedszkola im.Misia Uszatka.  Publiczność mogła obejrzeć również pokaz mody retro czy jazdę bicyklem. Nie zabrakło ,,Kapeli Czerniakowskiej”, zespołu Pieśni i Tańca ,,Kortowo”, ,,Maximus” i ,,Active”. Gwiazdą wieczoru były ,,Czerwone Gitary”.
Atrakcjami towarzyszącymi jarmarkowi nowomiejskiemu było miasteczko retro, przejażdżki starymi samochodami, bicyklem, lekcje tanga, gry i zabawy z lat dwudziestych i trzydziestych.
Na najmłodszych uczestników czekało wesołe miasteczko, jak również nie zabrakło kramów z wyrobami rękodzielniczymi czy pieczonych przysmaków z grilla.
Zabawa prowadzona przez Małgorzatę Lipkę i Janusza Prokopczyka zakończyła się około północy pokazem fajerwerków.
KATARZYNA RÓLKA
FOT. KATARZYNA RÓLKA

Artykuł „Czerwone Gitary” na Jarmarku Nowomiejskim pochodzi z serwisu Extra Płońsk.

Policjanci zaplanowali działania na 4 lipca…

$
0
0

Policjanci płońskiej „drogówki” w dniu 4 lipca  przeprowadzą działania „Prędkość”.

Od wczesnych godzin rannych, na drogach powiatu płońskiego, policjanci ruchu drogowego będą prowadzili akcję „Prędkość”, w czasie której będą dyscyplinować kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość.

Takie działania mają cykliczny charakter i ukierunkowane są na „walkę” z piratami drogowymi, gdyż jak wskazują statystyki, nadmierna prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Jednocześnie bezkarne nie pozostaną inne popełniane na drodze przestępstwa i wykroczenia, m.in. kierowanie pojazdem w stanie pod wpływem alkoholu.

W 2017 roku, policjanci WRD ujawnili ogółem 8782 wykroczenia, z czego 5238 wykroczeń dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości, natomiast na 32.252 przeprowadzonych badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, ujawnili 47 kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu.

 

INFO ZA KPP PŁOŃSK

Artykuł Policjanci zaplanowali działania na 4 lipca… pochodzi z serwisu Extra Płońsk.

„Wiosną malowane”– plener malarski w Płońsku

$
0
0
W dniach 16-23 czerwca w Płońsku trwał plener malarski nt. ,,Wiosną malowane”, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Płońsku. Tematem pleneru było ukazanie przyrodniczych, architektonicznych  i rodzajowych walorów powiatu płońskiego. Plener poprowadziła płońszczanka Katarzyna Rólka.
Nasz powiat ma wiele urokliwych miejsc godnych uwiecznienia na płótnie. Aby utrwalić te piękne miejsca do Płońska przyjechali artyści malarze z różnych zakątków Polski tj. Florian Kohut (Rudzica), Stanisław Prokopczyk (Warszawa), , Joanna Rodowicz (Mława), Anna Wąsikiewicz (Włocławek), Jolanta Smykowska (Sierpc), Wojciech Witkowski (Sierpc) Oczywiście w plenerze nie zabrakło naszych lokalnych płońskich malarzy: Krystyny Piaseckiej-Zielińskiej, Zdzisława Wiśniewskiego i Andrzeja Lewandowskiego.
Powstało wiele ciekawych obrazów m.in. płońskie uliczki,  kościół św. Michała Archanioła w Płońsku, Bolęcin, bazylika w Czerwińsku, dąb ,,Piast” z Miszewa Wielkiego, Sochocin, panorama Wkry w Jońcu.
Wszystkim malarzom nasz powiat bardzo się spodobał i włożyli wiele serca w swoje prace. Sprzyjająca słoneczna pogoda pozwoliła im na wyjazdy w plener w powiat jak również można ich było spotkać w rynku miasta Płońska.
– ,,Plener malarski jest ciekawą formą promocji powiatu. Był bardzo dobrze zorganizowany za co bardzo dziękuję komisarzowi pleneru pani Katarzynie Rólce. Powstało 11 obrazów, które nie tylko utrwaliły krajobraz, ale także oddały ducha miejsc, w których na co dzień żyjemy. W zasobach starostwa znajdują się obrazy pleneru, który odbył się dokładnie 30 lat temu. To zbyt długa przerwa, postaramy się ją nadrobić i w kolejnych latach organizować następne plenery. Nasz powiat jest pełen pięknych zakątków, które warto utrwalić, bo krajobraz zmienia się bardzo szybko” – powiedział nam Starosta powiatu płońskiego Andrzej Stolpa.
Dodatkową atrakcją było zaproszenie uczniów szkół podstawowych nr 2 i 3 oraz wychowanków miejscowego Domu Dziecka, aby poznali sztukę malarską ,,na żywo” prezentowaną przez artystę z gór Floriana Kohuta i twórcę płońskiego ze stowarzyszenia ,,Art-Płona” Zdzisława Wiśniewskiego.
 – ,,Pierwszy raz uczestniczyłem w płońskim plenerze organizowanym przez Starostwo. Ja się specjalizuję w temacie pejzaży i taki sobie wybrałem: Bolęcin nad Wkrą i Czerwińsk nad Wisłą. W pejzażach ujmuje mnie przyroda, zieleń jest soczysta, a kolory odgrywają dużą rolę, to ma swój urok i ja to kocham. Miałem możliwość także przeprowadzenia warsztatów malowania farbami olejnymi na tekturowych talerzykach z uczniami płońskich szkół podstawowych. Zainteresowanie warsztatami wśród uczniów było duże, jak również dzieci właścicieli gdzie mieszkaliśmy. Plenery malarskie są po to, aby podwyższać swoje kwalifikacje i pozostawić po sobie swoją pracę, w którą włożyło się wiele serca” – powiedział nasz rodzimy malarz pan Zdzisław.
Przyroda jest inspiracją dla wielu artystów malarzy, bo niesie ona ukojenie i spokój. Jest to temat najchętniej wybierany.
– ,,W plenerze malarskim zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Płońsku, którego pomysłodawcą była pani Kasia Rólka jako komisarz pleneru w dniach 16-23.06.2017 wzięłam udział po raz pierwszy. Pełna obaw poszłam na pierwsze spotkanie nie znając nikogo z plenerowiczów w wyjątkiem pana Andrzeja Lewandowskiego- jako początkująca ,,malarka” (maluję na płótnie od roku). Przywitała mnie bardzo serdecznie pani Kasia Rólka, wprowadzając mnie w tematykę pleneru – ,,ukazanie przyrodniczych, architektonicznych i rodzajowych walorów powiatu płońskiego”, która bardzo mi się spodobała – wybrałam pejzaż jako temat mojej pracy. Namalowałam fragment parku nad Płonką. Spotkałam tam ludzi znacznie bardziej doświadczonych, ale nie czułam się obco, ani nie byłam tak traktowana. Miałam możliwość zobaczyć ich prace i czegoś się nauczyć, nawiązałam z nimi znajomości i kontakty. W trakcie pleneru miałam wrażenie, jakbym tych ludzi znała od lat. Reasumując atmosfera była bardzo fajna, przyjaźni ludzie, interesujące rozmowy i spotkania. Wydarzenie to pozostanie w mojej pamięci jako jedno z najciekawszych. Plener malarski to genialna sprawa, polecam wszystkim i chętnie będę brała udział w tego typu wydarzeniach. Pragnę bardzo podziękować organizatorom pleneru, a w szczególności pani Kasi za zaproszenie mnie do uczestnictwa w tym plenerze malarskim”. – powiedziała Krystyna Piasecka-Zielińska, uczestniczka pleneru malarskiego.
W trakcie pleneru malarskiego, 21 czerwca odbyło się spotkanie autorskie pt ,,Z pastelą o strachach” artysty Floriana Kohuta z płońszczanami w Bibliotece Pedagogicznej, podczas którego opowiedział zebranym uczestnikom o swojej twórczości artystycznej, która trwa już przeszło 40 lat.
Na koniec pleneru artyści malarze gościli u Starosty Płońskiego – Andrzeja Stolpy, który podziękował im za udział w tym artystycznym przedsięwzięciu oraz za zaangażowanie.
Podsumowując, plener malarski stanowił niebywałą okazję do kształcenia zmysłu obserwacji oraz wyczulenia na nastrój i piękno krajobrazu naszego powiatu. Dowodem tego są powstałe piękne obrazy w technice olejnej i akrylowej.
RED
Fot. Katarzyna Rólka

Artykuł „Wiosną malowane” – plener malarski w Płońsku pochodzi z serwisu Extra Płońsk.

Surowe kary nie odstraszają amatorów jazdy na „podwójnym gazie”…

$
0
0

W ostatnich dniach, płońscy policjanci kilkakrotnie interweniowali wobec nietrzeźwych kierujących.

W czwartek wieczorem w Baboszewie, 32-letni mieszkaniec tej gminy jadąc motorowerem pod wpływem alkoholu, stracił nad nim panowanie i uderzył w bramę posesji. Pobrana została krew do badań na zawartość alkoholu w organizmie, ale okoliczności wskazują, że wynik badania będzie znaczny.

Kolejnym nietrzeźwym kierowcą był 42-latek zamieszkały na terenie powiatu żuromińskiego, który w sobotę wieczorem, na drodze krajowej nr 7 kierował samochodem Daewoo Nexia mając w organizmie 2,04 promila alkoholu.

Następne zdarzenie z udziałem nietrzeźwego kierowcy miało miejsce w niedzielę przed południem, również na drodze krajowej nr 7 w miejscowości Szczytniki. 38-letni kierowca samochodu Honda Accord z powiatu ciechanowskiego, najpierw przekroczył dopuszczalną prędkość o 58 km/h, jadąc odcinkiem drogi,  gdzie dopuszczalna prędkość wynosi 100 km/h a podczas prowadzenia kontroli okazało się, że zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu u kierującego wynosi 1,8 promila.

Z kolei w niedzielę wieczorem, w miejscowości Lutomierzyn 22-latek z gminy Naruszewo kierował samochodem Opel Astra mając w organizmie 1,4 promila alkoholu.

Tego samego dnia, również wieczorem w miejscowości Ilinko, na trasie nr 10 doszło do kolizji, kierujący samochodem Opel Astra 21-latek, bez stałego miejsca zamieszkania, przebywający na terenie gminy Płońsk miał w organizmie 2,4 promila alkoholu, dodatkowo nie posiadał prawa jazdy i ma orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

 

APELUJEMY!

Widząc, że ktoś nietrzeźwy  wsiada za kierownicę auta, na motocykl, skuter lub rower, nie pozostawaj obojętny, nie bój się zareagować!  Twoja reakcja, zabranie kluczyków, dokumentów czy wyraźne zwrócenie uwagi może uratować komuś życie. Jeśli boisz się zareagować, wystarczy zadzwonić na bezpłatny numer 997 i wezwać policję.

Info KPP PŁOŃSK

Artykuł Surowe kary nie odstraszają amatorów jazdy na „podwójnym gazie”… pochodzi z serwisu Extra Płońsk.


250 tysięcy złotych w Płońskim Budżecie Obywatelskim 2018!

Nielegalna kontrabanda zatrzymana na krajowej „siódemce”!

$
0
0

W czwartek, 29 czerwca w Przyborowicach Górnych (gm. Załuski) na krajowej „siódemce” policjanci z „drogówki”, podczas kontroli VW Passata ujawnili w bagażniku, w miejscu przeznaczonym do przewożenia koła zapasowego, worek z papierosami różnych marek bez polskich znaków skarbowych. Łącznie aż 12.400 sztuk!

Zatrzymano do wyjaśnienia dwóch mężczyzn. Zatrzymanym osobom przedstawione zostały zarzuty naruszenia Kodeksu Karnego Skarbowego. Ich zachowanie spowodowało łączne uszczuplenie należności Skarbu Państwa w wysokości 14.228 złotych.

INFO ZA KPP PŁOŃSK

Artykuł Nielegalna kontrabanda zatrzymana na krajowej „siódemce”! pochodzi z serwisu Extra Płońsk.

Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo” na Jarmarku Raciąskim

$
0
0

W ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”  płońscy, policyjni profilaktycy razem z dzielnicowymi z Komisariatu Policji w Raciążu podczas Jarmarku Raciąskiego promowali bezpieczeństwo w ruchu drogowym wśród lokalnej społeczności. Funkcjonariusze zorganizowali dla dzieci ciekawe konkursy z nagrodami oraz rozmawiali z zebranymi na temat zagrożeń w ruchu drogowym i obowiązujących przepisów.

W Raciążu corocznie odbywa się Jarmark organizowany przez Urząd Miasta w Raciążu i Urząd Gminy Raciąż. Udział w imprezie wzięli płońscy policjanci na co dzień zajmujący sie profilaktyka oraz dzielnicowi z Komisariatu Policji w Raciążu. Funkcjonariusze w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” realizowanej pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji promowali bezpieczne zachowania w ruchu drogowym. W rozmowie z uczestnikami jarmarku podkreślali jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, szczególnie jeśli chodzi o niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Na zgromadzonych czekało wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów ale również policjantów. Chętni mogli wypróbować jak działają alko i narkogoogle symulujące sposób widzenia osób będących pod wpływem alkoholu i substancji psychotropowych. Niemałym wyzwaniem dla śmiałków był rzut piłeczką do kosza czy przejście po linii właśnie z takimi okularami na nosie. Dla dzieci policjanci przygotowali konkurs z nagrodami. By zdobyć odblaski oraz inne upominki, trzeba było sie wykazać wiedzą z zakresu wymaganego wyposażenia roweru i przepisów dotyczących rowerzystów.
Uczestnicy jarmarku mogli również zgłosić się do policjantów ze swoim rowerem by go oznakować. Dzielnicowy z KP w Raciążu na ramach jednośladów w widocznym miejscu nanosił oznaczenia  i  przyklejał naklejki z kodem zawierającym numery identyfikacyjne. Chętnych właścicieli jednośladów było wielu.
Akcja miała na celu wzrost świadomości kierujących rowerami w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym oraz promowanie bezpiecznej jazdy z poszanowaniem przepisów prawa.

mł. asp. Kinga Dręzek-Zmysłowska

 

Artykuł Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo” na Jarmarku Raciąskim pochodzi z serwisu Extra Płońsk.

Kierowco! Trzymaj „łapki” na kierownicy – nie na smartfonie!

$
0
0

Kiedy kierujący w czasie jazdy korzysta z telefonu wyłącza swoją uwagę średnio na 5 sekund. Rozprasza się odbierając rozmowę, wysyłając sms-a czy przeglądając portale. W tym czasie, jadąc z prędkością 50km/h jego pojazd pokonuje, bez żadnej kontroli, odcinek aż 70 metrów!

W myśl przepisów Prawa o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Jednak mimo to widok rozmawiającego przez telefon komórkowy kierowcy jest w Polsce nadal bardzo powszechny.

Niestety wciąż brakuje statystyk mówiących o tym, ile wypadków miało miejsce wskutek prowadzenia pojazdu przez korzystających z komórek kierowców. Jednak niejednokrotnie, gdy dochodzi do wypadku w wyniku oględzin pojazdu policjanci znajdują telefon komórkowy z niedokończoną treścią sms-a, która jeszcze nie została wysłana.

Drodzy kierowcy pamiętajcie, że korzystanie z telefonu podczas jazdy, to nie tylko rozmowa, ale też wybieranie numerów, pisanie sms-ów, sprawdzanie portali społecznościowych itp. Osoby korzystające z telefonów komórkowych w czasie jazdy ryzykują utratą zdrowia i życia własnego, swoich bliskich, ale i innych uczestników ruchu drogowego.

Od czasu nowelizacji taryfikatora mandatów za używanie komórki za kierownicą grozi mandat w wysokości 200zł oraz 5 punktów karnych.

info: WRD KWP Radom.

Artykuł Kierowco! Trzymaj „łapki” na kierownicy – nie na smartfonie! pochodzi z serwisu Extra Płońsk.

Zuzanna Bronowska powołana do reprezentacji Polski

$
0
0

O tej dziewczynie będzie głośno! Utalentowana biegaczka – Zuzia Bronowska została powołana do Reprezentacji Polski na 14. Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (EYOF), który odbędzie się pod koniec lipca w Gyorze na Węgrzech! Płońska zawodniczka pobiegnie na dystansie 800 metrów. Zuzia od dwóch lat pokazuje dobrą formę na wielu zawodach, o rozwój sportowy młodej lekkoatletki dba trener Robert Adamski.

Jak informuje trener zawodniczki – wstępne zainteresowanie, kadra wykazała po zimowych mistrzostwach kraju, gdzie Zuzia zdobyła srebrny medal w biegu na 600m. Wiosną, jak już informowaliśmy młoda lekkoatletka zrobiła z nawiązką, uzyskując wyniki na poziomie pierwszej klasy sportowej na dystansach 400 i 800 metrów.

Kadrę na EYOF wysyła Polski Komitet Olimpijski, zawodnicy muszą złożyć ślubowanie a następnie otrzymują reprezentacyjne stroje. Prawo udziału w zawodach mają zawodnicy urodzeni w 2001 i 2002 roku. Za rok w tym samym miejscu, odbędą się Mistrzostwa Europy U-18, w których Bronowska ma duże szanse wystąpić.

Podopieczna trenera Roberta Adamskiego widzi w udziale w EYOF szanse na zbieranie doświadczenia: To mój pierwszy występ międzynarodowy. Jeszcze dwa lata temu w ogóle nie myślałam o bieganiu. Z pewnością postaram się dać z siebie maksimum, ale chyba najważniejsze będzie to, że będę mogła tam nabrać sporo doświadczenia.

Zuzanna Bronowska od września rozpocznie naukę w I Liceum Ogólnokształcącym w Płońsku.

RED

Artykuł Zuzanna Bronowska powołana do reprezentacji Polski pochodzi z serwisu Extra Płońsk.

XI Dni Sochocina – już w sobotę!

$
0
0

W najbliższą sobotę, 8 lipca na stadionie gminnym w Sochocinie odbędzie się kolejna edycja DNI SOCHOCINA. Od ponad dekady początek wakacji w Sochocinie wiąże się z imprezą zakreśloną na szeroką skalę. Również w tym roku samorząd gminny przygotował dla mieszkańców gminy oraz gości z różnych zakątków powiatu i nie tylko moc wspaniałych doznań kulturalnych i rozrywkowych.

Dla najmłodszych przygotowano wiele atrakcji takich jak występy sekcji teatralnej Animagia, wesołe miasteczko, konkursy i różnego rodzaju animacje. Uczestnicy będą mogli skorzystać z lotu balonem na uwięzi, zwiedzać stoiska handlowe i wystawiennicze, zrelaksować się na bogato wyposażonych stoiskach gastronomicznych, a wszystko przy rytmicznej i radosnej muzyce zespołów After Shock, Boney M. Cover Show BABYLON, James B & Friends oraz kultowego zespołu Boys.

Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła nasza gazeta Extra Płońsk.

Zapraszamy.

 

 

plakat XI Dni Sochocina

Artykuł XI Dni Sochocina – już w sobotę! pochodzi z serwisu Extra Płońsk.

45-latek z promilami uderza w tył Opla…

$
0
0

2,2 promila alkoholu w organizmie – tyle miał 45-latek, który w sobotę 8 lipca spowodował kolizję na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Sienkiewicza. Mężczyzna  jadąc osobową Alfą Romeo nie zachował należytej odległości i uderzył w tył prawidłowo jadącego Oplem Insygnia 29-latka.

Jak poinformował podinspektor Grzegorz Osiński, obecnie prowadzone są czynności wobec 45-latka, który dopuścił się przestępstwa – jazdy pod wpływem alkoholu. Wniosek o ukaranie mężczyzny zostanie skierowany do sądu.

Info za podinsp. Grzegorz Osiński

Artykuł 45-latek z promilami uderza w tył Opla… pochodzi z serwisu Extra Płońsk.


ZAPROSZENIE: Warsztaty dla rodziców, piknik i pchli targ w Dzierzążni

$
0
0

Stowarzyszenie na Rzecz Gminy Dzierzążnia zaprasza mieszkańców gm. Dzierzążnia na cykl warsztatów rodzinnych połączonych z piknikiem i pchlim targiem.

Pchli targ to okazja do wymiany przedmiotów, które w jednym domu SA zbędne, a w innym bardzo potrzebne. Przedmioty można wymieniać, oddawać lub sprzedawać po niskich cenach. – mówił Czesław Gąsecki – prezes stowarzyszenia odpowiedzialny za realizację projektu .

Warsztaty odbędą się przy siedzibie Stowarzyszenia w Dzierzążni (teren GS)

Terminarz wydarzeń:

22 lipca od godz.10.00 – przedstawienie możliwości wolontariatu w gminie, pchli targ, piknik

26 sierpnia – wykład na temat rodzicielstwa i macierzyństwa pt. „Jak być dobrym rodzicem”, pchli targ, piknik

23 września – wykład na temat rodzicielstwa i macierzyństwa w świetle danych z GUS – przyrost naturalny, zmiana jakości życia, program 500+ i inne dostępne dla rodziców programy socjalne, pchli targ, piknik.

Koordynatorzy: Patrycja Sadecka, Czesław Gąsecki. Projekt „ABC wspólnego działania” realizowany we współpracy z UG Dzierzążnia i Lokalna Grupą Działania – Poświętne. Projekt LGD Przyjazne Mazowsze – Projekt dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

RED

źródło fot. kobieta.interia.pl

logo_FIO1dlogotyp_organizacji

Artykuł ZAPROSZENIE: Warsztaty dla rodziców, piknik i pchli targ w Dzierzążni pochodzi z serwisu Extra Płońsk.

24-latka chcąc ominąć sarny uderzyła w drzewo… Dwójka dzieci trafiła do szpitala

$
0
0

W niedzielę, 9 lipca około południa, 24-letnia mieszkanka gm. Sochocin kierując audi uderzyła w drzewo. Kobieta  chciała wyminąć dwie sarny, które niespodziewanie wybiegły pod koła samochodu.  

24-latka, jej  1,5 roczny syn i 5 –letnia córka, doznali lekkich obrażeń ciała i zostali przewiezieni do szpitala w Płońsku. Ich zdrowiu nic nie zagraża.

Info za KPP PŁOŃSK

Artykuł 24-latka chcąc ominąć sarny uderzyła w drzewo… Dwójka dzieci trafiła do szpitala pochodzi z serwisu Extra Płońsk.

Kolonia Sochocin: 38-latka uderzyła w łosia…

$
0
0

W niedzielę, 9 lipca  około godz. 14.20 na trasie nr 50 w miejscowości Kolonia Sochocin, 38- letnia mieszanka tej gminy podróżując „osobówką” marki skoda uderzyła w łosia.

W wyniku kolizji kobieta i jej 7-lenia córka zostały przewiezione do szpitala.

INFO ZA KPP PŁOŃSK

Artykuł Kolonia Sochocin: 38-latka uderzyła w łosia… pochodzi z serwisu Extra Płońsk.

Nowe nazwy dla ulic objętych dekomunizacją

$
0
0

Znamy już propozycje nowych nazw dla ulic w Płońsku objętych procesem dekomunizacji. Wśród nich pojawiły się nazwiska płońszczan lub osób związanych z Płońskiem, którzy zapisali się na kartach historii naszej okolicy i kraju m.in.: Gen.Fieldorf, Wincenty Fiećko, Jan Majorkiewicz czy ks. Maciej Sarbiewski.

Do końca lipca możecie wyrazić swoją opinię na temat zmiany nazw konkretnych ulic poprzez wypełnienie ankiety i wybór spośród dwóch propozycji. Wasze stanowiska zostaną przedstawione Radzie Miejskiej w Płońsku, która uchwałą przyjmie nowe nazewnictwo.

W związku z wejściem w życie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej Burmistrz Miasta Płońska powołał zespół ds. zmiany nazw ulic. Zespół wypracował propozycje nazw dla ulic:

  • Zygmunta Berlinga – propozycje: Majora Gozdawy, Gen. Fieldorfa,
  • 40 – Lecia PRL I odcinek – propozycje: Licealistów, Teatralna,
  • 40- Lecia PRL II odcinek – propozycje: Ks. Macieja Sarbiewskiego, Longina Rębińskiego,
  • Janka Krasickiego – propozycje: Józefa Otłowskiego, Witolda Grzebskiego,
  • 19-Stycznia – propozycje: Pułtuska, Św. Anny,
  • Bronisławy, Bronisława i Władysława Wieczorków – propozycje: Szkolna, Szeromińska,
  • Aleksandra Zawadzkiego – propozycje: Filantropów, Rotmistrza Pileckiego,
  • Związku Walki Młodych I odcinek– propozycje: Ks. Jerzego Popiełuszki, Karmelicka,
  • Związku Walki Młodych II odcinek– propozycje: Armii Krajowej, Jagiellońska,
  • Róży Luxemburg – propozycje: Jana Majorkiewicza, Książęca,
  • Adolfa Warskiego – propozycje: Wincentego Fiećko, Piastowska

Ankietę można wypełnić online lub wydrukować i złożyć w formie papierowej w siedzibie Urzędu Miejskiego, Kancelaria Urzędu, ul. Płocka 39 lub wysłać na maila: konsultacje@plonsk.pl. Konsultacje będą trwały do 31 lipca 2017 r. do godz. 16.00.

RED

Fot. Sylwia Sobótka


 

Poniżej możecie przeczytać notki biograficzne osób związanych z Płońskiem, których mamy szansę uhonorować nadaniem ich nazwisk dla nazw ulic. Informacje sporządzili pracownicy Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska.

Wincenty Fiećko (1896-1940)

Chirurg, ginekolog, dyrektor płońskiego szpitala. Urodzony we wsi Studzieniczna w pow. augustowskim. Absolwent studiów medycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 1930 r. dyrektor nowo wybudowanego Szpitala Powiatowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Płońsku i ordynator Oddziału Chirurgiczno-Ginekologicznego tego szpitalu. Działacz społeczny (m.in. PCK, Polska Macierz Szkolna, Strzelec, Polskie Towarzystwo Szpitalnictwa, Polskie Towarzystwo Higieniczne) i publicysta. Zmobilizowany w sierpniu 1939 r. i przydzielony do 108. Szpitala Polowego, wraz z którym ewakuowany za Bug, gdzie dostał się do niewoli sowieckiej. Więziony w obozie w Starobielsku, zamordowany przez NKWD w 1940 r. w Charkowie.

mjr Lucjan Zygmunt Giżyński ps. „Gozdawa” (1909-1946)

Urodzony w Śródborzu w pow. płońskim. Żołnierz Wojska Polskiego. Uczestnik wojny 1939 r., obrońca Lwowa. Wykładowca w konspiracyjnej Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty. Uczestnik Powstania Warszawskiego, jeden z głównych organizatorów walk na Starym Mieście, dowódca batalionu im. Stefana Czarnieckiego. Po upadku Powstania jeniec Stalagu Lamsdorf, następnie Oflagu Murnau. Po wyzwoleniu obozu żołnierz 13 Batalionu Strzelców 5 Wileńskiej Brygady Piechoty II Korpusu Polskiego. Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska.

por. WitoldGrzebski ps. „Motor” (1921-2011)

Honorowy Obywatel Miasta Płońska. Urodzony w Jackowie w pow. pułtuskim. We wrześniu 1939 r. obrońca Warszawy w szeregach Ochotniczych Batalionów Obrony Warszawy. Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej. Komendant Narodowych Sił Zbrojnych na powiat płoński, następnie zastępca komendanta Obwodu Płońskiego Armii Krajowej. Po wojnie, w latach 1945-1947 ponownie komendant NSZ w pow. płońskim. W latach 1948-1955 więzień polityczny, skazany na 15 lat więzienia. Wieloletni wiceprezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 27 stycznia 2011 r., pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Jan Majorkiewicz (1820-1847)

właśc. imiona: Feliks Jan Nepomucen. Urodzony w Płońsku – historyk literatury, krytyk literacki, filozof, prawnik, publicysta. Syn burmistrza Płońska pierwszej poł. XIX w. Andrzeja Majorkiewicza. Uczeń szkoły reformatorów w Żurominie, gimnazjum rządowego w Płocku, kursów pedagogicznych i prawnych w Warszawie. Student prawa i filologii na uniwersytecie w Moskwie. Swoje pierwsze prace publikował już w 1840 r. na łamach „Piśmiennictwa Krajowego”. Stały współpracownik „Przeglądu Naukowego”. Autor m.in. rozprawy filozoficznej pt. „Historia serca i rozumu” oraz dzieła z zakresu dziejów literatury polskiej pt. „Historia, literatura i krytyka”. Zmarł w wieku 27 lat na gruźlicę, spoczął na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Józef Otłowski (1905-1986)

Nauczyciel języka polskiego, związany z Liceum Ogólnokształcącym w Płońsku przez ponad 20 lat. Urodzony w Chojnowie w pow. przasnyskim. Absolwent Szkoły Podchorążych Rezerwy w Grudziądzu i Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie. W latach II wojny światowej nauczyciel tajnego nauczania. Od 1950 r. nauczyciel języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym i Liceum Wieczorowym dla Dorosłych w Płońsku. W latach 1954-1955 zastępca dyrektora płońskiego Liceum.

por. pilot Longin Rębiński (1919-1944)

Urodzony w Płońsku, absolwent Szkoły Powszechnej im. Bolesława Chrobrego i Miejskiego Gimnazjum Koedukacyjnego im. gen. Bronisława Pierackiego w Płońsku. Po maturze przyjęty do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Po wybuchu wojny, we wrześniu 1939 roku ewakuowany do Francji, skąd 1 marca 1940 roku przedostał się do Wielkiej Brytanii. Tam został przeszkolony i w 1942 r. przydzielony do 300. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Mazowieckiej”. Poległ wraz z całą załogą podczas jednego z lotów bojowych, zestrzelony 14 sierpnia 1944 r. w okolicy Falaise we Francji.  Pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym Grainville – Langannerie we Francji. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, trzykrotnie Krzyżem Walecznych oraz Polową Odznaką Pilota.

Maciej Kazimierz Sarbiewski (1595-1640)

Urodzony w Sarbiewie w pow. płońskim – wybitny poeta i teoretyk literatury epoki baroku, jezuita, doktor filozofii i teologii. Uwieńczony laurem poetyckim przez papieża Urbana VIII. Nadworny kapelan króla Władysława IV Wazy. Wykładowca filozofii, teologii i retoryki. Dziekan wydziału filozoficznego i teologicznego Akademii Wileńskiej. Autor wielu kazań, rozpraw, poematów i poezji o treści religijnej i patriotycznej. Zmarł w 1640 r. w Warszawie.

 

 

 

 

Artykuł Nowe nazwy dla ulic objętych dekomunizacją pochodzi z serwisu Extra Płońsk.

Sochocin zatętnił muzyką!

$
0
0

Po raz jedenasty mieszkańcy Sochocina hucznie obchodzili dni swojej miejscowości. Z tej okazji na gminnym stadionie zorganizowano atrakcje muzyczne. Nie zabrakło również atrakcji w postaci wesołego miasteczka dla dzieci.
Pierwszy muzyczny akcent tegorocznego święta gminy zapewniła sochocińska orkiestra dęta, a następnie zespół James B. & Friends, znany m.in. z występu w programie Must Be the Music.
Sekcja teatralna „Animagia” zadbała o uśmiechy na twarzach uczestników imprezy.
Gdy na scenie pojawili się członkowie grupy Boys, publiczność była już w komplecie. Z kilkuletniej obecności na Dniach Sochocina nie przypominam sobie, by któraś z występujących formacji, przyciągnęła większą liczbę fanów. Po żywiołowym występie popularnego zespołu disco polo, przyszedł czas na After Shock. Instrumentaliści i wokalistka – Paulina Oporska zaserwowali zgromadzonym kilkanaście klasycznych utworów rockowych z domieszką bluesa. Paulina zyskała sympatię publiczności swoim charyzmatycznym występem.
Zwieńczeniem wieczoru był show zespołu Babylon, a następnie dyskoteka.
Relacja z imprezy ukaże się również w najbliższym wydaniu gazety.
Piotr Pszczółkowski
fot. Piotr Pszczółkowski

Artykuł Sochocin zatętnił muzyką! pochodzi z serwisu Extra Płońsk.

Viewing all 1035 articles
Browse latest View live