Jeszcze tylko przez kilka dni możecie ocenić pracę urzędników miejskich za pomocą ankiety badającej zadowolenie klienta. Badanie trwa w okresie od 28.02.2017 r. do 28.03.2017 r. Celem ankiety jest poznanie opinii mieszańców na temat obsługi w Urzędzie Miejskim w Płońsku.
– Informacje spełnienia wymagań mieszkańców przez urząd są bardzo cenne. Wyniki badania posłużą do podniesienia jakości świadczonych usług i stałego doskonalenia poziomu obsługi w naszym mieście. Ankieta jest anonimowa. Formularze ankiety są dostępne u pracowników Urzędu Miejskiego w Płońsku oraz obok skrzynki na ankiety na parterze budynku w Kancelarii Urzędu. – czytamy na stronie internetowej urzędu.
Ankietę możecie wypełnić również przez internet. Szczegóły na stronie www.plonsk.pl
O ściance wspinaczkowej w nowej sali sportowej przy Gimnazjum Nr 2 w Płońsku informowaliśmy przy okazji relacji z uroczystego poświęcenia sali. Teraz miło nam was poinformować, że ścianka nie będzie służyć tylko gimnazjalistom, a wszystkim chętnym mieszkańcom miasta.
Dzieci, młodzież dorośli, niezależnie od wieku, czy płci mogą skorzystać z nowej atrakcji sportowej w Płońsku. Póki co, wyznaczono terminy trzy razy w tygodniu po ok. 45 minut. We wtorek i środę od 14.30 do 15.15 oraz w czwartek od 16.20 do 17.00. Nie są to niestety godziny wieczorne, wielu z was jest w tym czasie w pracy…. Jednak dyrekcja szkoły nie wyklucza wprowadzenia dodatkowych, późniejszych godzin, jeśli okaże się, że ścianka będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem.
Rezerwujcie termin! Wejście jest bezpłatne. Asekurować was będzie instruktor. Za darmo możecie skorzystać oczywiście również ze sprzętu wspinaczkowego. Jedyne co trzeba ze sobą zabrać to wygodny strój sportowy i dobry humor.
Miejskie Centrum Kultury zaprasza na przedświąteczne zakupy…
Ozdoby wielkanocne, palmy, ceramika, biżuteria, filcowe torby, miody, mazurki wielkanocne i wiele innych – w wszystko będzie można zaopatrzyć się podczas jarmarku wielkanocnego, który odbędzie się w sobotę, 8 kwietnia w godz. 13.00-18.00, w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku.
Na każdy płoński jarmark przyjeżdżają wystawcy rękodzieła z całej Polski.
Na łamach portalu wielokrotnie informowaliśmy o udziale członków Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” 1006 Płońsk w kręceniu zdjęć do filmu wojennego „Wyklęty”. Strzelcy i sympatycy Jednostki bezpłatnie, jako statyści brali udział w kilkunastu dniach zdjęciowych. Film właśnie trafił do kin, a płońszczanie będą mogli spotkać się z jego reżyserem – Konradem Łęckim.
25 marca zaplanowano godzinne spotkanie z reżyserem filmu Konradem Łęckim w sali kinowej Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku. Spotkanie rozpocznie się o godz.17.00 a tuż po nim seans „Wyklęty”.
Reżyser opowie o kulisach kręcenia filmu, współpracy ze „Strzelcami”, a także odpowie na nurtujące was pytania.
Seanse filmu ,,Wyklęty’’ w kinie Kalejdoskop:
25 marca (sobota), godz. 18
26 marca (niedziela), godz. 13
29 marca (środa), godz. 15.30
30 marca (czwartek), godz. 15.30
Bilet normalny kupicie za 16 zł, a ulgowy za 14 zł.
Wczoraj około godz. 10:00 dyżurny KPP w Płońsku skierował patrol policji do miejscowości Raszewo Włościańskie, gdzie w wodzie ujawnione zostały zwłoki kobiety.
Miejsce, w którym doszło do tragicznego zdarzenia leży na pograniczu pow. płońskiego z płockim (gm. Wyszogród). Ciało 55-letniej kobiety, mieszkanki sąsiedniej miejscowości – gm. Wyszogród, leżące w strudze zauważyła postronna osoba. Wszystko wskazuje na to, że kobieta wracając ze sklepu wpadła do wody twarzą w dół. Prawdopodobnie była nietrzeźwa. Struga miejscami ma ponad 1m głębokości. Wstępnie wykluczony został udział osób trzecich w tym zdarzeniu.
W poniedziałek, 27 marca od rana na drogach powiatu płońskiego „drogówka” prowadzić będzie działania pn. Trzeźwość w przewozie osób”. W czasie akcji policjanci szczególną uwagę zwrócą na trzeźwość kierowców autobusów, busów, taksówek, prędkość z jaką poruszają się prowadzonymi przez siebie pojazdami oraz ilość pasażerów w tych pojazdach i sposób ich przewożenia. Celem działań jest ujawnianie nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego, w szczególności wykonujących zarobkowy przewóz osób oraz zminimalizowanie ilości zdarzeń drogowych z ich udziałem. Policjanci pełniący służbę na drogach powiatu, zwrócą również uwagę na sposób przewożenia pasażerów przez kierujących pojazdami.
Ważne jest, aby kierowcy używali fotelików bezpieczeństwa lub podwyższeń przy przewozie najmłodszych, pamiętali o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i przewozili nie więcej pasażerów, niż jest miejsc wpisanych w dowód rejestracyjny pojazdu.
Miejskie Centrum Kultury w niedzielę, 26 marca uczciło Międzynarodowy Dzień Teatru zapraszając płońszczan do obcowania ze sztuką teatralną, malarstwem, muzyką, formami performance.
Korzystając ze sprzyjającej, prawie już wiosennej pogody Teatr Sześciu Dębów przedstawił spektakl ,,Droga” wg opowiadania ,,Bracke’’ Klabunda na placu teatralnym przed budynkiem MCK. „Droga” to szczególny spektakl w repertuarze „Sześciu Dębów”. Ponieważ czerpanie z inspiracji z opowiadań Klabunda to znak rozpoznawczy grupy. Spektakl był otwarciem obchodów, natomiast grupa Roberta Poryzińskiego „Straszydło w drodze” również zamykała płoński Dzień Teatru. Na placu przed budynkiem obejrzeliśmy spektakl z wykorzystaniem ognia i żonglerki w wykonaniu podopiecznych założyciela trupy.
Grzegorz „Plecha” Pleszyński zaprosił natomiast w antydepresyjny świat malarstwa, muzyki i słowa w swoim autorskim performance. „Antydepresyjna opowieść o pięknie i iluzji” – to tytuł nadany wystawie Grzegorza Pleszyńskiego.
– Artysta swoim malarstwem i muzyką przypomina nam o instruktywnym potencjale sztuki. Sugeruje on nowy rodzaj otwartości na doświadczenia, która może służyć jako podstawa do kwestionowania naszych związków z innymi ludźmi i z naturą, i do ułożenia ich na nowo. – mówi kustosz wystawy Małgorzata Karwala.
Jeżeli nie mogliście być na otwarciu wystawy, możecie jeszcze ją obejrzeć w sali wystawienniczej MCK do 24 kwietnia.
W Bibliotece Pedagogicznej w Płońsku odbył się XIV Powiatowy Konkurs Recytatorski. Międzyszkolne konkursy recytatorskie płońska książnica pedagogiczna organizuje od 2005 roku, które corocznie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych powiatu płońskiego.
Tematyka konkursu co roku jest inna. W tym roku uczniowie zmagali się z wierszami polskich poetów prezentujących piękno ziemi ojczystej w odniesieniu do przyrody, miejscowości czy krajobrazu i stąd tytuł tegorocznego konkursu: „Poezja znad Wisły”. Dodatkowym atutem były kolorowe stroje uczestników nawiązujące do obranego tematu. Organizatorzy mieli na celu zachęcić uczestników do sięgania po poezję, rozwijanie zainteresowań twórczością literacką opiewającą uroki naszej ojczyzny, uwrażliwienie na piękno słowa poetyckiego, rozwijanie zdolności recytatorskich i uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
XIV Powiatowy Konkurs Recytatorski otworzyła kierownik biblioteki pedagogicznej – Renata Grabowska. Do zmagań recytatorskich zgłosiło się w tym roku 40 uczniów klas IV-VI z dwudziestu szkół podstawowych powiatu płońskiego: z Baboszewa, Chociszewa, Goławina, Grodźca, Kamienicy, Kołozębia, Krajkowa, Kroczewa, Mystkowa, Nacpolska, Sarbiewa, Siedlina, Smardzewa, Sochocina, Starego Gralewa, Szczytna, Uniecka, Zaborowa oraz dwie szkoły podstawowe nr 2 i nr 3 z Płońska.
Prezentacje uczestników oceniało jury w składzie: Anna Goliasz (przewodnicząca) – Starostwo Powiatowe w Płońsku, Katarzyna Karczewska – Biblioteka Pedagogiczna w Płońsku, Małgorzata Jakubowska- Szkoła Podstawowa w Zaborowie, Aneta Ziółkowska – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kroczewie i Maria Kopczyńska – Szkoła Podstawowa im. St.Chojnackiego w Krajkowie. Jury w swojej ocenie uwzględniło dobór tekstów, dykcję i tempo, prawidłową i wyrazistą interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny.
Po prezentacji wszystkich uczestników, komisja wyłoniła laureatów międzyszkolnego konkursu literackiego:
I miejsce – Sawicka Amelia (Aleksander Fredro „Ojczyzno nasza”) Szkoła Podstawowa im. H.Sucharskiego w Sochocinie.
II miejsce – Kraśniewska Kinga (Teofil Lenartowicz „Jak to na Mazowszu”) Szkoła Podstawowa w Zaborowie.
III miejsce – Szczepański Dawid (Tadeusz Kubiak „Tu wszędzie Polska”) Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku.
Wyróżnienia:
Mysiewicz Zuzanna (K. Dobrzyński „Ojczyzna”) Szkoły Podstawowa nr 2 im. Jana Walerego Jędrzejewicza w Płońsku.
Kowalewska Gabriela (K. I. Gałczyński „Kronika olsztyńska”) Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Uniecku.
Ziółkowska Aleksandra (Adam Mickiewicz fragm. „Pana Tadeusza” – „Inwokacja”) Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kroczewie.
Błaśkiewicz Milena (Wincenty Pol „Piękna nasza Polska cała” fragm.) Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Starym Gralewie.
Nagrody rzeczowe oraz dyplomy wręczali laureatom: Starosta Powiatu Płońskiego – Andrzej Stolpa wraz z wicestarostą – Anną Dumińską-Kierską.
Nagrody dla laureatów oraz upominki dla pozostałych uczestników konkursu ufundowała płońska Biblioteka Pedagogiczna oraz Starostwo Powiatowe w Płońsku.
Wszystkim uczestnikom konkursu recytatorskiego gratulujemy i życzymy, aby talent i pasja były nadal przez nich rozwijane i pielęgnowane.
Rozmowa z Mariuszem Wrzesińskim, dyrektorem PSM I i II st. w Płońsku
Muzyka towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Jest prawdopodobnie najbardziej zagadkową ze sztuk, posiadającą przy tym głębokie i wielowymiarowe znaczenie.
O nauce muzyki rozmawiamy z dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Płońsku – Mariuszem Wrzesińskim.
Extra Płońsk: Płońska Szkoła Muzyczna to placówka licząca przeszło ćwierć wieku. Niedawno uzyskała II stopień nauczania. Jest to powód do dumy dla szkoły…
Mariusz Wrzesiński: Państwowa Szkoła Muzyczna I st. powstała w 1979 roku jako filia ciechanowskiej szkoły muzycznej I stopnia. Po otrzymaniu budynku przy ul. Płockiej od 1984 roku stała się samodzielną jednostką. Aktualnie w szkole pracuje 16 nauczycieli, a uczy się w niej 90 uczniów. Prowadzimy kształcenie w zakresie nauki gry na fortepianie, akordeonie, skrzypcach, flecie, klarnecie, saksofonie, trąbce, puzonie i waltorni. W związku z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i rodziców nauką w szkole muzycznej II st., chcąc ułatwić absolwentom naszej szkoły dalszą edukację muzyczną, podjąłem starania zmierzające do utworzenia w naszej placówce szkoły muzycznej II st. Dzięki zaangażowaniu m.in. burmistrza Andrzeja Pietrasika w 2012 roku powstała w Płońsku filia Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Płocku. Jest to powód do dumy, gdyż spełniliśmy oczekiwania młodzieży pragnącej dalej kształcić się w kierunku muzycznym oraz wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom środowiska lokalnego.
Extra Płońsk: Ile trwa nauka w PSM i czym mają się kierować przyszli uczniowie przy wyborze instrumentu? Czy sam talent wystarczy?
Mariusz Wrzesiński: Nauka w szkole muzycznej I st. odbywa się w dwóch cyklach: sześcioletnim (dziecięcym) i czteroletnim (młodzieżowym). O wyborze instrumentu decydują najczęściej sami przyszli uczniowie. My, jako szkoła corocznie prowadzimy cykle edukacyjne w postaci koncertów i audycji muzycznych, mające na celu zapoznanie z instrumentami i ułatwienie wyboru kształcenia. W przypadku nauki na fortepianie wiąże się to z koniecznością zakupu pianina, w związku z czym taką decyzję muszą podjąć również rodzice. Inne instrumenty zapewnia szkoła. Predyspozycje do nauki w szkole muzycznej sprawdzane są na przesłuchaniach wstępnych. Pozytywny wynik nie oznacza, że uczeń będzie osiągał sukcesy w nauce. Do tego potrzebna jest jeszcze systematyczna praca i ćwiczenia. Dlatego też niezwykle ważna jest współpraca z rodzicami, dzięki której stworzone zostaną uczniowi odpowiednie warunki i organizacja czasu, tak aby efektownie wywiązywał się ze wszystkich swoich obowiązków, gdyż szkoła muzyczna jest jego drugą szkołą i stanowi dość duże obciążenie czasowe dla niego i również dla rodziców. Szkoła dba o poziom nauczania. Efektem tego są wysokie miejsca zajmowane przez naszych uczniów na przeglądach, festiwalach i konkursach.
Extra Płońsk: Jak muzyka wpływa na rozwój i wyobraźnię dziecka?
Mariusz Wrzesiński: Muzyka wzbogaca życie i wrażliwość, pozytywnie wpływa na osobowość młodego człowieka, jego nastroje i emocje. Już od najmłodszych lat warto dostarczyć dzieciom jak najwięcej bodźców muzycznych, gdyż mają one wpływ na rozwój wrodzonych zdolności i talentów dziecka. Muzyka rozwija wrażliwość, uczy systematyczności i obowiązkowości, koncentracji, a także ułatwia przyswajanie nowej wiedzy. Aktywna gra na instrumencie muzycznym zwiększa poczucie własnej wartości, kształtuje pamięć i zaspokaja potrzebę ekspresji.
Extra Płońsk: Jakie wydarzenia kulturalne oferuje PSM dla mieszkańców Płońska?
Mariusz Wrzesiński: Nasza szkoła stara się aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym Płońska i okolic. Współpracujemy z samorządem lokalnym, instytucjami kulturalnymi, placówkami oświatowymi i ze wszystkimi, którzy zaangażowani są w szeroko pojętą działalność kulturalną. Corocznie odbywa się około 50 koncertów szkolnych i pozaszkolnych. Nasi uczniowie występują na wielu koncertach i imprezach organizowanych przez różne instytucje, co daje im możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i popularyzuje kulturę muzyczną. Ponadto w szkole odbywają się raz w miesiącu koncerty Filharmonii Narodowej, w której występują znakomici artyści, którzy przedstawiają różnorodną muzykę, a także zapoznają słuchaczy z historią muzyki, gatunkami i stylami muzycznymi. Koncerty mają charakter otwarty i mogą w nim uczestniczyć wszyscy zainteresowani muzyką, zarówno dzieci, jak i dorośli.
Extra Płońsk: Przy PSM w Płońsku od kilku lat działa młodzieżowy zespół „The Black Forest”. Gdzie można wysłuchać Waszych występów?
Mariusz Wrzesiński: Ważnym elementem kształcenia muzycznego jest przygotowanie uczniów do gry zespołowej. W szkole istnieją różne zespoły instrumentalne bazujące głównie na muzyce klasycznej. Jednak młodzież wykazuje również zainteresowanie innymi gatunkami muzyki takimi jak muzyka rozrywkowa, rockowa, jazz i inne. W związku z tym zdecydowaliśmy się utworzyć zespół rozrywkowy będący odpowiedzią na tego typu zainteresowania. Zespół powstał z mojej inicjatywy w 2013 roku i nosi nazwę „The Black Forest”. Prowadzimy go wspólnie z nauczycielem Andrzejem Izydorczakiem. Członkami zespołu są uczniowie szkoły I i II st. W repertuarze zespołu znajdziemy utwory znanych i popularnych wykonawców oraz zespołów polskich i zagranicznych, takich jak m.in. Europe, Queen, Abba, Gloria Gaynor, Skaldowie, Maanam, Anna Jantar i inni. W skład zespołu wchodzi grupa wokalna oraz grupa instrumentalna rozszerzona o sekcję instrumentów dętych. Zespół występuje zarówno w naszej szkole, jak i na imprezach zewnętrznych na terenie Płońska i okolic. Występował m.in. w Ciechanowie, Nowym Mieście, Raciążu, Baboszewie, Wyszogrodzie, Gołotczyźnie i zawsze zdobywał uznanie wśród publiczności. Granie w zespole i koncertowanie rozszerza umiejętności uczniów oraz daje im wiele satysfakcji i zadowolenia. Ja również gram w zespole „The Black Forest” na instrumentach klawiszowych, co dla mnie osobiście jest jedną z form aktywności muzycznej i jednocześnie ciekawą przygodą z muzyką.
Członkowie Klubu Biegacza Im. P. Sękowskiego w Płońsku „mocnym uderzenie rozpoczęli wiosnę. W niedzielę, 26 marca wystartowali w dwóch półmaratonach w Warszawie i Poznaniu.
– Jak ja lubię przekazywać takie informacje! W dwóch dzisiejszych półmaratonach w Warszawie i Poznaniu wzięło udział ośmioro naszych klubowiczów. I mamy cztery nowe życiówki (rekordy życia)! W Warszawie swoje najlepsze rezultaty uzyskali Mariusz, Marcin i Rafał. Chcę im gorąco pogratulować – powiedział nam Andrzej Świercz prezes płońskiego Klubu Biegacza.
Warszawskie zmagania sportowe relacjonuje nam klubowiczka Ania:
– „12. Półmaraton Warszawski biegliśmy z Jurkiem ramię w ramię. Obydwoje zmagamy się z drobnymi infekcjami, dlatego też zastosowaliśmy tempo treningowe. Dziękuję Jurku za miłe towarzystwo. Na pochwałę zasługuje perfekcyjna organizacja tej imprezy”.
– „Przepiękna pierwsza niedziela tegorocznej wiosny, którą postanowiliśmy spędzić aktywnie w Warszawie. 12. PZU Półmaraton to doskonała okazja na sprawdzenie swoich możliwości na początku sezonu. Trasa bardzo dobrze przygotowana, oznaczenia co kilometr. Kilka wodopojów i punktów odżywiania, mnóstwo kibicujących osób, co wyzwalało tylko chęć pobiegnięcia na jak najlepszy wynik. Start biegu ze Starego Miasta. Bieg prowadzący przez Łazienki Królewskie, oraz mosty Świętokrzyski i Gdański. Pogoda dopisała – słoneczko, delikatny wiaterek. Na starcie ponad 12 tysięcy biegaczy! Wśród nich reprezentanci naszego klubu. Osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki. Siedem startujących osób i trzy nowe życiówki! Mariusz poprawił swój wynik o cztery minuty, ja o blisko trzy minuty, rekord życiowy ustanowił także Rafał. Patryk pobiegł na złamanie bariery 1:40:00, cel udało mu się wykonać. Świetny wynik wykręcił także Łukasz, który bardzo dobrze wszedł w sezon. Jurek i Ania biegli razem, równym i spokojnym tempem. Na mecie na każdego czekał piękny medal” – relacjonuje Marcin z Klubu Biegacza
12. PZU Półmaraton Warszawski na dystansie 21,0975 km ukończyło 12.180 osób. Prezentujemy wyniki płońskich biegaczy (zajęte miejsce, imię nazwisko, czas): 595 – Mariusz Bińczycki – 01:28:00 PB!, 1.195 – Marcin Kłoszewski – 01:33:01 PB! – 2.392 – Patryk Kaczmarski – 01:39:41, 2.934 – Łukasz Majkowski 01:43:20, 4.924 – Rafał Czeremański – 01:50:07 PB!, 11.530 – Anna Bugajewska – 02:29:44, 11.532 – Jerzy Michalak – 02:29:45.
Klubowiczka Marta Michalak tego samego dnia biegała w Poznaniu na 10. PKO Poznań Półmaraton.
– Wracam z Poznania Było po prostu mega nabiegałam życiówkę 1:55:00. Zgodnie z hasłem 10 PKO Półmaratonu w Poznaniu – pozostawiłam dzisiaj swój ślad w tym mieście. Nie mogłam się doczekać tego startu i dawno tak nie oczekiwałam na zawody z dwóch powodów: był to pierwszy półmaraton w tym roku i w moim ukochanym mieście, w którym spędziłam 12 lat. Cudowna atmosfera już udzieliła mi się dzień przed startem, podczas poznańskich targów i spotkania z dawno niewidzianymi przyjaciółmi. Wiedziałam, że będzie dobrze. I naprawdę było: świetna impreza, cudowna trasa i radość z biegu. Choć miałam momenty kryzysu to jestem bardzo zadowolona z utrzymania równego tempa biegu i życiówki. Poznań zgotował finiszerom cudowną oprawę podczas ostatnich metrów biegu. Koncert Mezo i iluminacje świetlne naprawdę robiły wrażenie. Wszyscy mogli poczuć się jak bohaterowie i prawdziwi zwycięzcy. I o to przecież chodzi. Ja ukończyłam ten bieg bardzo wzruszona, Poznaniu -dziękuję! – relacjonuje Marta.
Już za tydzień , czyli 2 kwietnia zapraszamy do Tustani k. Naruszewa na „II Bieg Wiosny”. Jako Klub jesteśmy współorganizatorami tych zawodów – Andrzej Świercz.
W piątek, 24 marca odbył się drugi w tym roku konwent wójtów i burmistrzów powiatu płońskiego. Tym razem na spotkanie były zaproszone lokalne media. Gospodarzem spotkania był Wójt Gminy Płońsk – Aleksander Jarosławski, ponieważ konwent odbył się w świetlicy w Cempkowie (gm. Płońsk). Tematów do omówienia było wiele, jednak najwięcej uwagi poświęcono, by omówić jak w każdej gminie wygląda wprowadzanie reformy oświaty. Burmistrz Płońska zajął również stanowisko w sprawie zapowiadanej przez rząd dwukadencyjności w samorządach.
Na spotkanie zaproszono wójtów i burmistrzów wszystkich gmin wiejskich oraz miejskich wraz z przewodniczącymi Rad Gmin. A także władze starostwa powiatu oraz gości m.in: Marię Trębską – szefowa płońskich struktur ZNP, przedstawicieli władz Nadleśnictwa, Straży Pożarnej i Policji w Płońsku, przedstawicieli GDDKiA.
Trębska ostro o reformie oświaty
Maria Trębska od początku, gdy pojawiła się nowina o reformie systemu edukacji, zgłaszała swoje obawy, co do jej słuszności i prawidłowości w sposobie wprowadzania. Podczas wielu wystąpień szefowa płońskiego ZNP wytykała błędy i niesłuszne według niej zmiany. Tak było i podczas konwentu.
– Wprowadzana obecnie reforma ustroju szkolnego nic dzieciom nie daje. Tym bardziej na reformie nie zyskają nauczyciele. Związkowcy od początku przekonywali, że ustrój 6-3-3 nie jest zły. Nauczyciele zdobyli wiele doświadczenia . Dziecko po gimnazjum miało już drugi etap wykształcenia – wielu na tym kończy. Niestety resort nie dał się przekonać. Z uporem maniaka popychał zmiany, a Pan Prezydent nocą podpisał…- to tylko wstęp do clou wypowiedzi Trębskiej. – Idea jaka przyświecała resortowi było rzekomo podniesienie zasobu wiedzy uczniów, uwolnienie rodziców od ciężaru korepetycji, a już z podpisanych ostatnio „ramówek „wcale tak nie wynika. Ponieważ w ustroju 8+4 jest zwykle taka sama liczba godzin, a z niektórych przedmiotów mniej , np. z języka polskiego. Jest mniej godzin wychowania fizycznego i o 1/3 mniej godzin na rozszerzenia w szkole średniej. Znika nauka o kulturze – a tak często nasza „Ministra” mówi o tożsamości kulturowej. (…) – dalej Maria Trębska przytaczała przykłady na to, iż według niej reforma obciąży bardziej finansowaniem samorządy. Nie wiadomo, czy wystarczy pieniędzy np. na zatrudnienie pedagogów, logopedów szkolnych. Przewidziano zmiany w systemie obliczania subwencji na każdego ucznia – już wiadomo, że samorządy otrzymają mniej dofinansowania niż w roku ubiegłym. Będą to różnice dochodzące nawet do 100 tysięcy złotych.
Reforma w każdej z gmin wygląda nieco inaczej. Z wypowiedzi Burmistrza Miasta Raciąża Mariusza Godlewskiego i Wójta Gminy Nowe Miasto Sławomira Zalewskiego można wywnioskować, że najmniej problemu będą miały gminy, w których jest jeden Zespół Szkół, który składa się z jednej podstawówki i gimnazjum. Te zespoły zostaną przekształcone w Szkoły Podstawowe z 8 klasami.
Więcej obaw może mieć Wójt Gminy Naruszewo Beata Pierścińska, która na piątkowym forum mówiła, że boi się o finansowanie szkół w jej gminie. Gmina Naruszewo prowadzi aż pięć placówek oświatowych – szkoły podstawowe w Zaborowie, Radzyminku i Krysku oraz Zespoły Szkół w Nacpolsku i Naruszewie. Na domiar złego oddziały klasowe są bardzo nieliczne. Zwykle są 3-4 osoby w klasie. Sytuacja, gdzie uczniów w oddziale jest ośmioro jest sytuacją komfortową.
Obawami co do przeprowadzenia reformy w płońskich szkołach podzielił się także Burmistrz Andrzej Pietrasik przytaczając przykład Szkoły Podstawowej nr 2 im. Walerego Jędrzejewicza. Rodzice nie zgadzają się na to, by część z uczniów przenieść od września do nowej placówki – Szkoły Podstawowej nr 4, która powstanie po wygaszeniu Gimnazjum nr 1 (o tym szczegółowo w oddzielnym materiale.)
Samorządowcy o dwukadencyjności
Według zapowiedzi rządu, ma wejść w życie ustawa mówiąca, że funkcję wójta, burmistrza i dalej na wyższych szczeblach samorządowych, będzie można pełnić maksymalnie przez 2 kadencje, czyli maksymalnie 8 lat. Z tym, że ustawa ma ta zadziałać wstecz, a więc samorządowcy, którzy od wielu lat pełnią wspomniane funkcje, po zakończeniu bieżącej kadencji nie będą mogli kandydować w kolejnych wyborach. Jak słyszymy w uzasadnieniach do tego pomysłu, ma to zapobiec tzw. „sitwom lokalnym”.
Pomysł takiej ustawy oczywiście spotkał się z krytyką samych samorządowców, którzy widzą w takiej uchwale niezgodność z Konstytucją RP oraz wskazują na fakt, że od władzy odsunie się doświadczonych ludzi, od lat związanych z samorządami.
Temat dwukadencyjności na forum poruszył Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik.
– Przestańmy się wstydzić mówić o ważnych sprawach. Ja też przez długi okres mówiłem „naokoło” . Jest czas na konkrety. Ja się będę czuł wewnętrznie spełniony, jeżeli powiem, jaki jest mój pogląd. (…) – zaczął Burmistrz, po czym przedstawił konkretne pomysły realnego działania, by pokazać swój opór przeciwko pomysłowi PiS-u. – Mówi się o strajku generalnym, z udziałem wszystkich samorządowców w Warszawie. Pojawiły się pomysły wynajęcia firmy PR-owej do mówienia Polakom o co w tym wszystkim chodzi, bo w mediach ogólnopolskich nas w ogóle nie ma. Pokazuje się nas jako osoby, które dbają o swój stołek, nie wyobrażają sobie innego życia, niż być burmistrzem, wójtem… To nie o to chodzi (…) Za duży mamy dorobek samorządowy, przeszliśmy za długa drogę, bardzo trudna i żmudą drogę budowania demokracji lokalnej na szczeblu gminy, żeby teraz powiedzieć, że jesteśmy sitwą, kolesiami, złodziejami, czy kim jeszcze? – mówił nie bez oburzenia Andrzej Pietrasik. Do swobodnego wyrażania opinii w tej sprawie zachęcał również pozostałych obecnych na sali samorządowców. Jednak nikt nie zabrał głosu.
W wypadku, gdyby dwukadencyjność weszła w życie w kolejnych wyborach nie mogliby już startować m.in.: Burmistrz Płońska – Andrzej Pietrasik, Wójt gm. Płońsk – Aleksander Jarosławski, Wójt gm. Naruszewo – Beata Pierścińska, Wójt gm. Nowe Miasto – Sławomir Zalewski, Ryszard Giszczak – Wójt gm. Raciąż, czy też Romuald Woźniak – Wójt gm. Załuski.
Kolejny konwent wójtów i burmistrzów odbędzie się na terenie Miasta Raciąż. Gospodarzem kwietniowego spotkania będzie Burmistrz Raciąża Mariusz Godlewski.
Kilka dni po ogólnopolskiej premierze, również w Płońsku odbyła się premiera kinowa debiutu fabularnego Konrada Łęckiego – „Wyklęty”. Płońska publiczność miała tę niepowtarzalną okazję, by dowiedzieć się szczegółów o powstawaniu filmu od samego reżysera, aktora Roberta Wrzoska, który odegrał rolę „Jaskóły” oraz reprezentantów płońskich „Strzelców” – Marka Sabalskiego i Dariusza Kanabaja, którzy wspierali produkcję jako statyści.
Staraliśmy się pokazać jak było naprawdę, przy możliwie największym zachowaniu bezstronności(…) Nie chcieliśmy robić filmu politycznego, na czyjekolwiek zlecenie – przyznał Łęcki. Film oparty jest na faktach. Pokazuje życiorysy ludzi z krwi i kości – nie wymyślonych bohaterów. To swoiste przywrócenie pamięci „Lalka” – Józefa Franczaka, „Żelaznego” – Edwarda Taraszkiewicza i innych…- To nie bandyci, gwałciciele i drapieżcy – mówił Łęcki.
Jak relacjonował Konrad Łęcki film powstał z darowizn ludzi, którym zależało, by film powstał i odkłamał wizerunek żołnierzy wyklętych przez komunistyczny reżim. Rozpoczynając produkcję dysponował kwotą 13 tysięcy złotych. Ostatecznie budżet zamknął się w kwocie 2,5 miniona złotych. Dla porównania budżet filmu „Miasto 44” to 44 mln złotych, na „Wołyń” wydano 14 milionów. „Wyklęty” powstał za ułamek tych kwot. Reżyser wspominał, że ludzie oddawali często swój ostatni grosz. Podał przykład osoby, która oddała na ten cel rodzinną cenną pamiątkę po ojcu – Order Virtutti Militari. To pokazuje ogromne zaangażowanie ludzi, by film mógł powstać. Ale nie tylko wsparcie finansowe odegrało kluczową rolę. Konrad Łęcki opowiedział o współpracy ze statystami z Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” 1006 Płońsk i zaprzyjaźnionymi z jednostką osobami.
Trudna praca na planie
Prowadząca spotkanie – Marzena Rutkowska pytała reżysera o trudy pracy na planie, specyfikę pracy z dziećmi oraz aktorami teatralnymi, którzy przyzwyczajeni są do zupełnie innego aktorstwa, niż to na potrzeby filmu, a także to jak radził sobie z dziesiątkami statystów.
– Dzieci mają dużo mniejszą wytrzymałość na planie, kręcimy zawsze kilkanaście dubli, praca trwa po 8-10 godzin. Na początku jest to dla nich rodzaj zabawy, ale po jakimś czasie jest znudzenie i płacz. Z dziećmi pomagali mi aktorzy, którzy grali ich rodziców. Dzięki teamu dzieci znosiły trudne warunki na planie. Natomiast jeśli chodzi o sceny batalistyczne, wymagające „ogarnięcia” dużej liczby ludzi, to są one szalenie trudne. Miałem parę razy podczas kręcenia filmu, ze nie dam rady, że zwariuję…- nie krył Konrad Łęcki.
Reżyser przyznał, że aktorzy teatralni są przyzwyczajeni do większej ekspresji na scenie. Tutaj, gdy kamera jest blisko twarzy pracuje się dużo „oszczędniej”, Nie ma takiego przerysowania postaci.
Reżyser opowiedział też historię z planu dotyczącą kręcenia sceny, gdzie aktorzy i statyści biegną przez pole naszpikowane materiałami wybuchowymi. – Pirotechnik pokazał mi syfon wkopany w ziemię i mówi – widzisz, to jest taka moc, że nogę urwie moment… Uświadomiłem sobie, że za chwilę przez te pole przebiegnie setka ludzi…
„Magiczny” samochód Jednostki
Nie mogło zabraknąć pytań o pracę z licznymi grupami statystów, w tym „Strzelcami”, reżyser opowiedział o tym jak płońscy rekonstruktorzy pomagali na planie.
Darek Kanabaj ze Strzelców przywiózł na plan kilkunastoosobową, wesołą grupę z Płońska, która bardzo pomogła nam przy filmie – mówił reżyser – Są takie sytuacje na planie, że przyjeżdża grupa rekonstrukcyjna i połowa z tych ludzi nie ma broni, albo elementów umundurowania. W „magicznym” samochodzie chłopaków, który przyjeżdżał z Płońska wszystkie te rzeczy się w sposób cudowny odnajdywały. Jak komuś czegoś brakowało to oni ich doposażyli. Gdyby nie oni szereg scen mógłby nie dość do skutku, albo nie wyglądałyby tak, jak wyglądały. Szczególnie scena ataku na posterunek UB, tam grupa płońska doposażyła cały oddział.– relacjonował Łęcki.
Element edukacyjny
Marek Sabalski przytaczając powody dla, których „Strzelcy” zdecydowali się na wzięcie udziału w filmie przytoczył argument, iż to jest element edukacyjny „Strzelca”.
– Staramy się dobierać projekty związane z historią Polski, tu nie ma żadnego schematy działania. Jeśli natrafiamy na pomysł projektu historycznego, który ma odkłamać historię nie widzimy żadnych przeszkód. Finanse są odstawione na bok. – mówił Dariusz Kanabaj, który był pomysłodawcą udziału w całym projekcie.
– To jest wpisane w historię „Strzelca”. Zadaniem „Strzelca” jest kształcenie i wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu. To jest część tej działalności, którą staramy się również w taki nietypowy sposób wypełniać. – podsumował Marek Sabalski.
Ważnym elementem sobotniego spotkania była prezentacja zdjęć pochodzących głównie ze zbiorów dziennikarza i fotografa Kamila Andrzeja Misiaka. To dzięki jego dokumentacji zdjęciowej mogliśmy oglądać kulisy udziału „Strzelców” na planie.
W poniedziałek, 27 marca przed godziną 13.00 w Siedlinie na skrzyżowaniu „siódemki” z drogą biegnącą od szkoły Siedlinie do miejscowości Jeżewo doszło do zderzenia dwóch osobówek. Sprawca wypadku był pijany ojciec z dwójką dzieci w aucie!
Jak ustalono na miejscu zdarzenia, kierowca Lanosa 32- letni mieszkaniec gm. Płońsk nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu, prawidłowo jadącemu Citroenowi Berlingo, kierowanemu przez 21-letniego mieszkańca gm. Załuski.
Kierujący Lanosem wjechał na skrzyżowanie przy czerwonym świetle sygnalizacji, dla jego kierunku ruchu. W aucie było dwoje dzieci w wieku 7 i 8 lat. W wyniku zdarzenia obrażeń doznał syn kierującego Lanosem, który został odwieziony do szpitala w Ciechanowie. Kierowców poddano badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierujący Citroenem był trzeźwy, natomiast sprawca miał w wydychanym powietrzu ponad 2,5 promila. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy i osadzono go w PdOZ KPP w Płońsku.
W niedzielę, 26 marca około godziny 18.50 na krajowej „pięćdziesiątce” w Bońkach doszło do zderzenia dwóch osobówek. Sprawca uciekł z miejsca wypadku…
Kierowca Opla Corsa 26-letni mieszkaniec pow. płońskiego nie dostosował prędkości do warunków na drodze i uderzył w tył prawidłowo jadącego Audi, kierowanego przez 77-letniego mieszkańca gm. Płońsk. Sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia.
W wyniku podjętej natychmiastowej penetracji terenu, na terenie gm. Dzierzążnia zauważono pojazd marki Opel Corsa, który posiadał uszkodzenia z przodu, które powstały w wyniku zdarzenia w Bońkach.
Opel Corsa był holowany przez Skodę Octavia. Jak się później okazało, zarówno kierujący pojazdem holującym 25-letni mieszkaniec pow. płockiego jak i kierujący Oplem byli pod wpływem alkoholu. Poddani badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu – kierujący Skodą miał 0,76 mg/l alkoholu, natomiast kierujący Oplem – 0,39 mg/l.
26 marca przedstawiciele klas o profilu policyjnym Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku wzięli udział w III Biegu Żołnierzy Wyklętych im. Mieczysława Chojnackiego PS. Młodzik w Radzyminie. Uczennica klasy I LP Patrycja Dziergowska, uczestniczka Biegu – zajęła II miejsce.
Bieg organizowany był pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Szkoła otrzymała zaproszenie do wzięcia udziału w przedsięwzięciu od dyrektora Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji w Warszawie. Uczniowie mieli okazję zaprezentować klasy mundurowe prowadzone w Zespole Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku.
Uczennica klasy I LP Patrycja Dziergowska, uczestniczka Biegu – zajęła II miejsce. Podziękowania i nagrodę odebrała z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – pana Mariusza Błaszczaka. To nie pierwszy taki sukces Patrycji.
Płońsk pamięta o dzieciach dotkniętych autyzmem. Co roku na początku kwietnia płońska społeczność solidaryzuje się wokół tej sprawy. W programie kilkudniowych obchodów zaplanowano „niebieską paradę”, warsztaty, szkolenia i konsultacje dla rodziców, dzieci i nauczycieli, happening na Placu 15. Sierpnia. Bądźmy tam razem z „niebieskim światłem” zrozumienia!
Dobra wiadomość dla fanów nordic walkingu! Już w najbliższy poniedziałek, 3 kwietnia na stadionie miejskim odbędą się pierwsze zajęcia z nordic walking. Zajęcia odbywać się będą w każdy poniedziałek o godzinie 17.00.
Z zajęć możecie korzystać do końca czerwca 2017r. Instruktorem będzie Krzysztof Człapski – wielokrotny mistrz Polski Nordic Walking, brązowy medalista Mistrzostw Świata. Instruktor i sędzia nordic walking, koordynator Licencjonowanego Ośrodka Szkoleniowego Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking.
W poniedziałek, 27 marca policjanci z płońskiej drogówki przeprowadzili działania na naszych drogach sprawdzające trzeźwość kierowców.
Sprawdzono stan trzeźwości 159 kierowców, w tym 40 kierowców autobusów i busów. Zatrzymano 3 dowody rejestracyjne autobusów, które były niesprawne technicznie. Wydano jedną decyzję administracyjną wobec kierowcy autobusu który nie posiadał zezwolenia na wykonywanie przewozu osób. Za brak takiego zezwolenia może być nałożona grzywna do 8 000 złotych.
Kolejne takie działania zostaną przeprowadzone 4 kwietnia.
W sobotę, 8 kwietnia Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku organizuje Dzień Otwarty dla wszystkich, którzy chcieliby podjąć naukę w tej szkole. Program jest naprawę ciekawy! Szczegółowe informacje znajdziecie na plakacie. Początek już o 10.00.